11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » проширување
СветВо тренд...

Оливер Вархељ: Западен Балкан е геостратешки приоритет повеќе од кога било

M T
Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархељ, изјави дека Западен Балкан е геостратешки приоритет за Европската Унија повеќе од кога било за време на украинската криза...
Свет

Јанша: Некои лидери не сакаат проширување на ЕУ зашто вака имаат поевтина работна сила

M T
Словенија во текот на своето претседавање со Советот на ЕУ се избори во документите повторно да се воведе поимот „перспектива за членство“, наместо само „европска...
Македонија

Бочварски од Тетово: Досега изградивме 1000 км патишта, на ред е проширувањето на автопатот Тетово-Гостивар

M T
Автопатот Тетово-Гостивар е еден од клучните приоритети на кои работи Владата, рече Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски за време на увидот во реконструкцијата...
Свет

Словенија утре го презема претседателството со ЕУ, проширувањето најавено како приоритет

M T
Проширувањето на Европската унија, како еден од главните приоритети на словенечкото претседателство со ЕУ, е клучен стратешки одговор на бројните проблеми со кои се соочува...
Македонија

Љубица Јанчева: Почна проширувањето на булеварот Борис Трајковски, го правиме најдоброто за Скопје

M T
Изјава за медиуми, Љубица Јанчева, претседателка на Советот на Град Скопје и претседателка на ОО СДСМ Аеродром Почитувани, СДСМ на локално и на централно ниво...