Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » албанија
Свет

Американската команда за специјални операции е активирана во Албанија

M T
На церемонијата во албанското Министерство за одбрана во Тирана, американскиот амбасадор во таа земја Јуриј Ким рече дека има неколку причини за американското воено присуство...
Свет

Земјотрес во Албанија, регистриран и во Црна Гора

M T
Сеизмологијата на црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија утрово околу 04.50 часот регистрираше помал земјотрес во Црна Гора, со епицентар на шест километри јужно од...
Македонија

Одвојувањето на Македонија и Албанија би требало да открие други кочничари, вели бугарски дипломат

M T
Правилен е ставот на Бугарија за одвојување на Северна Македонија и Албанија бидејќи така ќе се види дека и Тирана има проблеми, а Софија не...
Свет

Повторно земјотрес во Албанија, почувствуван и во западните делови на Македонија

M T
Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска во 12 часот и 23 минути, регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија, 100 километри...
Centar Свет Мозаик Наука

Албанија следната година би можела да лансира сателит во вселената

M T
Првиот сателит „Албанија 1“ треба да биде лансиран во март 2022 година. Албанија следната година би можела да лансира сателит во вселената. Албанскиот премиер Еди...
Коронавирус Свет

Албанија го враќа полицискиот час и најави задолжителна вакцинација за некои граѓани

M T
Нови мерки за борба против коронавирусот ќе бидат воведени во Албанија од 1 септември, објави денеска Техничкиот комитет на експерти. Новите мерки вклучуваат повторно воведување...
Свет

Два авиони со бегалци од Авганистан слетаа во Албанија

M T
Уште два авиони со Авганистанци слетаа во Албанија, со што вкупниот број на евакуирани лица во Албанија се искачи на 457. Албанското министерство за надворешни...
Свет

Во Албанија пристигна првата група на Авганистанци, меѓу нив и 11 бебиња

M T
Првата група Авганистанци, 121 од нив, пристигнаа во Албанија рано утрово, а на аеродромот беа пречекани од албанската министерка за надворешни работи, Олта Џачка, како...
Свет

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

M T
Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија,...
Свет

Уште еден инцидент во Албанија – запалени 60 лежалки

M T
На плажа бар во албанскиот приморски град Дримаде изгореа 60 лежалки, а полицијата се сомнева дека пожарот бил подметнат, објавија денеска медиумите во таа земја....
Македонија

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

M T
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ. Според него, ваквата одлука не...
Коронавирус Centar Во тренд...

Албанија: Почина 21 годишно момче од ковид 19 – 20 отсто од тестираните биле позитивни на коронавирус

CENTAR MKD
21 годишно момче и официјално е најмладата жртва на коронавирус во Албанија. Се работи за 21 годишно момче од Елбасан, кое било едно од четирите...
Коронавирус Свет

Заразата од коронавирусот во Албанија расте: „Ние мора да избегнеме затворање на земјата по секоја цена“

CENTAR MKD
Во последните 24 часа биле тестирани 1.407 лица, 110.189 од почетокот на пандемијата, пренесува албанскиот портал Егзит. Од почетокот на пандемијата, 17.651 лице се разболело...
Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Прилично силни земјотреси во Албанија и Грција

CENTAR MKD
Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја погоди Грција. Епицентарот на земјотресот...
Коронавирус Centar Свет

Во Албанија бројот на заразени со коронавирус се зголеми на 55 лица

CENTAR MKD
– Со потврдените четири нови случаи со коронавирус, во Албанија бројот на заразени со овој опасен вирус се зголеми на 55 лица. -Во последните 24...
Македонија Свет ТОП ВЕСТИ

Силен земјотрес од 6.4 степени ја погоди Албанија

CENTAR MKD
Силен земјотрес од 6.4 степени, според првични и неофицијални информации, ја погоди Албанија утрово во 3 часот и 54 минути. Според првичните информации земјотресот се...