11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Каевски: Историско поглавје од преговорите со ЕУ, започна скрининг процесот

Денеска Република Северна Македонија започнува ново, историско поглавје во евроинетгративниот процес. По 17 години чекање ги започнавме преговорите а денеска започнува започнуваме скрининг – процесот кој е составен дел од преговорите за членство во Европската Унија. Овој скриниг процес е поделен на два дела: на објаснувачки и билатерален, изјави на денешната прес-конференција, Дарко Каевски, портпарол и пратеник на СДСМ.

Каевски додаде дека денеска започнува објаснувачкиот скрининг кој треба да заврши најдоцна до ноември 2023 година. Важно е да се напомене дека овој дел од скриниг процесот го минавме во периодот 2018 и 2019 година и дека сега не почнуваме од нула, туку продолжуваме од таму каде што сме застанале, што е исклучителна предност.

Според проценките усогласеноста со европското законодавство е околу 40 отсто, што зборува за посветеноста на државата во овие последни неколку години, што побрзо да ги исполни критериумите за членство во Унијата,рече Каевски.

Каевски истакна дека започнале преговори со ЕУ, како Македонци, со македонски јазик во Унијата и заштитен македонски идентитет, македонска посебност.

Тоа е придонес на сите пратеници кои гласаа во Собранието, за да продолжи европски пат. Сега е важно да се изгради консензус, да се стават во функција сите расположливи капацитети во процесот на преговори.

Сега е потребна посветена работа, спроведување на потребни реформи со цел Северна Македонија до 2030 година да ги заврши преговорите и да стане членка на ЕУ, изјави Каевски.

Можеби ќе ве интересира

Каевски: Мицкоски нека размисли уште еднаш, струјата од хидроцентралите да им се даде на граѓаните

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

Каевски: Во ВМРО-ДПМНЕ самите се фатија со рацете во медот, Мицкоски да не се крие

M T

Маричиќ: Важно е и опозицијата да биде вклучена во преговорите, верувам дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја сфати тежината на овој процес

M T

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

M T

ЕУ ги продолжува индивидуалните санкции против Русија за шест месеци

M T