Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » бугарија
Македонија

Маричиќ: Добро е партиите да се на иста страна и активно да учествуваат во процесот со Бугарија

M T
„Добро е сите политички партии да бидат на истра страна во разговорите со Бугарија, бидејќи ова се прашања од национален интерес. Ќе дојде и тој...
Македонија Во тренд...

Маричиќ: Во вторник ќе имаме работни групи со Бугарија за испорака на резултати и решенија

M T
„Првиот чекор од градење на подобра атмосфера меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе биде заедничката владина седница во вторник на 25 јануари во Софија. Таму...
Македонија

Предлог за македонски амбасадор во Бугарија се очекува во следните денови

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. „Навистина беше пропуст што сите овие години...
Македонија

Петков: Со Северна Македонија ќе разговараме за правата на Бугарите, инфраструктурата, интеграцијата и историјата

M T
Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање вчерашната седница на Советот за национална безбедност ја оцени како навремена и корисна дискусија. Според него, таа покажала дека...
Македонија

Османи: Со Бугарија годинава имавме динамичен и интензивен дијалог за надминување на разликите

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи одржа годишен брифинг за претставниците на медиумите, кои ја следат надворешната политика, посветен на најзначајните надворешно-политичките активности на министерството...
Македонија

Денови на жалост ќе има и во Македонија и во Бугарија

M T
Во подготовка е решение за прогласување денови на жалост на територијата на Македонија, но и во Бугарија, најави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со...
Македонија Во тренд...

Ќучуков: Бугарија е под силен меѓународен притисок да го повлече ветото за Македонија

M T
Поранешниот бугарски заменик-министер за надворешни работи Љубомир Ќучуков во изјава за бугарски медиум вели дека Бугарија е под многу силен меѓународен притисок да го повлече...
Коронавирус Свет

Бугарија и Грција меѓу земјите со најмногу новозаразени во Европската Унија

M T
Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) предупреди дека во Европската Унија продолжува да се влошува епидемиолошката состојба поради Ковид-19, а во десет...
Македонија

Џафери изрази надеж за надминување на состојбата со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со европратеникот Тијс Ројтен, кој престојува во работна посета на Македонија. Џафери ја констатираше повеќедецениската соработка со Европскиот...
Македонија

Заев: Со ништо не сме придонеле да провоцираме било какво непријателство или нефер однос кон Бугарија

M T
„Со ништо не сме придонеле да провоцираме било какво непријателство или нефер однос кон Бугарија. Сметам дека пријателството беше искрено кога го потпишавме договорот во...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

M T
Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“. Вакцините вчера пристигнале во земјава. „Вчера Северна Македонија доби донација од повеќе од 50 илјади вакцини...
Свет

Политичка криза во Бугарија – И ГЕРБ се откажа од обидот да формира влада

M T
Бугарската десноцентристичка партија ГЕРБ стана втората партија која се откажа од обидот за формирање нова влада, поради што балканската земја е чекор поблиску до третите...
Македонија

Бугарската влада испраќа три противпожарни возила, 25 пожарникари и 2 амбулантни возила

M T
По наредба на премиерот Стефан Јанев, Бугарија испраќа поддршка за справување со пожарите што избија на територијата на Република Северна Македонија објави бугарската агенција Бгнес....
Свет

„Има таков народ“ на Слави Трифонов е победник на изборите во Бугарија

M T
Според конечните резултати по изборите во Бугарија, партијата „Има таков народ“ на Слави Трифонов е победник со 24,08 од гласовите. Зад него е ГЕРБ на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија

M T
Европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања. Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија, пишува премиерот Зоран...
Македонија

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

M T
Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го изјави бугарскиот претседател, Румен Радев,...
Centar Македонија

Авторот на интервјуто Мартенс: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

CENTAR MKD
„Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците најблиски соседи и пријатели. Наместо тоа, Бугарија сега...
Centar Македонија Во тренд...

Спасовски: И Куманово е ослободено од македонските партизани, но мора да си простиме за да одиме напред

CENTAR MKD
Министерото за внатрешни работи Оливер Спасовски повика да не се дозволи тоа што се случувало пред седум-осум децении да биде пречка за нашето одење напред,...
Centar Македонија

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

CENTAR MKD
Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска агенција „Бгнес“. „Одредивме заедничка прослава...