10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » западен балкан
СВЕТИЗБОР

Оливер Вархељ: Западен Балкан е геостратешки приоритет повеќе од кога било

M T
Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархељ, изјави дека Западен Балкан е геостратешки приоритет за Европската Унија повеќе од кога било за време на украинската криза...
СВЕТ

Курти: Косово е најдемократската земја на Западен Балкан

M T
Косовскиот премиер Албин Курти денеска во разговор со поранешниот шеф на Меѓународната граѓанска канцеларија Питер Фејт оцени дека Косово е „најдемократската земја на Западен Балкан“....
СВЕТ

Унгарскиот министер: Нè очекуваат нови проблеми ако ЕУ не го интегрира Западен Балкан

M T
Европа ќе доживее нови стратешки проблеми доколку не успее во интеграцијата на земјите од Западен Балкан, изјави денеска во Блед унгарскиот министер за надворешни работи,...
МАКЕДОНИЈА

Костадиновска-Стојчевска на министерскиот состанок од Западен Балкан во Тирана: Промовирана првата платформа за култура со министри од Западен Балкан

M T
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска учествуваше на Министерски состанок на промоција на Првата министерска платформа на Западен Балкан за култура во Тирана, Албанија, организиран од...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

M T
Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски....
СВЕТ

Самит ЕУ-Западен Балкан- „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

M T
Во пресрет на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан во Брисел, неколку претставници на граѓанското општество од регионот упатија апел до...
СВЕТ

Шаленберг: ЕУ не смее да го заборави Западен Балкан

M T
Австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг изјави дека Европската унија има одговорност не само кон Украина, туку и кон земјите од Западен Балкан, коментирајќи...
МАКЕДОНИЈА

Вицепремиерката Грковска ќе учествува на Форумот за дигитална безбедност на Западен Балкан во Талин, Естонија

M T
Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска замина за Талин, Естонија каде ќе учествува на Форумот за дигитална...
СВЕТ

Шолц наскоро ќе го посети Западен Балкан

M T
Германскиот канцелар, Олаф Шолц, денеска изјави дека ќе отпатува за Западен Балкан, пред состанокот на Европскиот совет, кој е закажан за следниот месец, со цел...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Маричиќ: 9-ти мај нè обврзува да продолжиме да ги негуваме мирот, единството, стабилноста и слободата

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес во видео обраќање, со порака за за мир, единство, обединетост и солидарност, го честиташе...
СВЕТ

Лиз Трас: Треба да бидеме сигурни дека и Западен Балкан ќе има способност да ги одржи суверенитетот и слободата

M T
Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас на велигденскиот банкет зборуваше за војната во Украина. Таа ја истакна потребата од единство во светот што ја...
СВЕТ

Рама: ЕУ би била посилна со земјите од Западен Балкан

M T
Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за германскиот весник „Велт“ повика на забрзување на процесот на пристапување на ЕУ кон Западен Балкан. Тој неодамна побара...
СВЕТ

Шолц вети дека ќе помогне во забрзување на процесот на пристапување на Западен Балкан во ЕУ

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на забрзување на пристапувањето на Западен Балкан во Европската унија, кој е блокиран со години, споменувајќи ја „новата ера“ во...
СВЕТ

ЕП: Борба против организираниот криминал за побрз пат на Западен Балкан кон ЕУ

M T
Европскиот парламент соопшти дека синоќешните пратеници го усвоиле Извештајот за борбата против организираниот криминал во Западен Балкан. Во извештајот, подготвен од австрискиот пратеник Лукас Мандл,...
МАКЕДОНИЈА

Османи: Европската перспектива на Западен Балкан – најсигурна инвестиција во стабилноста на регионот

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на 30 ноември и на 1 декември 2021 година учествуваше на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на...
СВЕТ

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

M T
Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој по средбата на министрите...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ на министерскиот форум за правда ЕУ – Западен Балкан во Словенија

M T
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денес е во дводневна посета на Република Словенија, каде што ќе учествува на ЕУ-Западен Балкан министерскиот форум за правда и...
МАКЕДОНИЈА

Средба Маричиќ-Абазовиќ во Подгорица: Продолжување на реформите за стабилен Западен Балкан

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ кој е во дводневната посета на Црна Гора, се сретна со потпретседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, а...
СВЕТ

Објавен Индексот за безбедноста на новинарите на Западен Балкан

M T
Објавен e Индексот за безбедноста на новинарите на Западен Балкан, вклучувајќи ја и Република Северна Македонија. Индексот се однесува на 2020 година и се потпира...
СВЕТ

САД: Клучно е вратите на ЕУ да останат отворени за Западен Балкан

M T
Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, ја поздрави изјавата на Европската Унија за Западен Балкан по самитот на Брдо кај Крањ. „Ја поздравуваме изјавата на...