30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » брисел
Свет

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по пристигнувањето на Самитот на ЕУ изјави дека дошол во Брисел да разговара со европските пријатели за иднината на...
Македонија

Петровска на министерски состанок на НАТО во Брисел

M T
Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска и утре во седиштето на Алијансата во Брисел ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет на ниво министри за...
Македонија

Османи во Брисел на НАТО состанок со Министрите за надворешни работи на Алијансата

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на 6 и 7 април 2022 г. ќе учествува на состанокот на Северно-атлантскиот совет на НАТО, на ниво на...
Бизнис Свет

Брисел и Вашингтон разговараат за енергетското снабдување на ЕУ ​​и Западен Балкан

M T
Во Вашингтон денеска се одржува Советот за енергетика на Европската Унија и САД, за да се промовира трансатлантската енергетска соработка, а шефот на европската дипломатија...
Свет

Орбан: Брисел ја изневери Унгарија, поставивме ограда на границата со Србија

M T
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел е слаба алка во заштитата на унгарската граница, нагласувајќи дека земјите-членки на ЕУ треба да ги прифатат Авганистанците....
Македонија

Втор самит на претседатели на Парламентите Европскиот Парламент –Западен Балкан

M T
Заедничка декларација Ние, претседателите на парламентите на Западен Балкан,заедно со претседателот на Европскиот Парламент и претседателите на Португалскиот и Словенечкиот Парламент, кои го претставуваат сегашното...
Македонија

Во Брисел, Самит на претседателите на парламентите на Западен Балкан

M T
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска и утре, по покана на претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, ќе учествува на Самитот...
Свет

Германија и Франција предложија Путин да биде поканет на самит на ЕУ, лидерите со поделени ставови

M T
Премиерите на земјите членки на ЕУ се поделени околу прашањето дали треба да се сретнат со рускиот претседател Владимир Путин, откако таков предлог доставија Германија...
Свет

Фон дер Лаен: Унгарскиот закон за ЛГБТ-срамен и спротивен на вредностите на ЕУ

M T
Унгарскиот закон што забранува „промоција“ на хомосексуалноста кај малолетници е „срамен“ и претставува текст што е во спротивност со основните вредности на ЕУ, рече претседателката...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев од Брисел: Португалскиот предлог нуди решение, Бугарија и ЕУ да ги исполнат очекувањта на граѓаните

CENTAR MKD
Перспективата за постигнување на реален исчекор во процесот на европската интеграција на Република Северна Македонија, била во фокусот на денешната средба на премиерот Зоран Заев...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев од Брисел: Ќе одам и во Софија, ги користам сите дипломатски канали

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев вели дека нема штета од посетата на Софија. Тој во изјава за Телма за време на Самитот на НАТО рече дека не...
Коронавирус Свет

Во Брисел продолжен полицискиот час, маските ќе бидат задолжителни насекаде

CENTAR MKD
Во Брисел, од понеделник, 26 октомври, маските повторно ќе бидат задолжителни насекаде и во секое време, а полицискиот час ќе биде продолжен и на граѓаните...
Коронавирус Свет Во тренд...

Брисел – ново европско жариште на вирусот

CENTAR MKD
Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители. Се работи за зголемувањето од...