6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Преговори
Војна во УкраинаСвет

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T
Одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина за мерките на Киев, како одговор на обидот на Русија да анектира делови од својата...
МакедонијаВо тренд...

Маричиќ: Важно е и опозицијата да биде вклучена во преговорите, верувам дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја сфати тежината на овој процес

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во денешното онлајн вклучување од Брисел, во „Студио 10“ на ТВ24, изјави дека важно е...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија, истакна дека...
МакедонијаВо тренд...

Каевски: Историско поглавје од преговорите со ЕУ, започна скрининг процесот

M T
Денеска Република Северна Македонија започнува ново, историско поглавје во евроинетгративниот процес. По 17 години чекање ги започнавме преговорите а денеска започнува започнуваме скрининг – процесот...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Преговорите се отворени, македонскиот тим е спремен за почеток на скрининг процесот

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, пред денешниот почеток на скрининг процесот испрати порака на својот Фејсбук профил дека сè е...
Uncategorized

Рот: Добро е да се вратиш во предизвикувачки, фрустрирачки времиња за Македонците

M T
Пратеникот од германскиот Бундестаг воедно и претседател на тамошната Комисија за надворешна политика Михаел Рот, на Твитер напиша дека доаѓа во предизвикувачко и фрустрирачко време...
Македонија

Османи: Велат дека сме платиле висока цена за почеток на преговорите, но времето ќе покаже дека одлуката била правна

M T
Во рамки на учеството на Бледскиот стратешки форум, министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше свое обраќање на панелот „ЕУ и Западниот Балкан: кој е...
Свет

САД и Тајван најавија почеток на официјални трговски преговори

M T
САД и Тајван се договорија да започнат официјални трговски разговори за да постигнат значајни договори, како дел од новата иницијатива, а според официјален Тајпеј, ќе...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Доста беа лаги, почнавме преговори со ЕУ со зачуван идентитет

M T
Соопштение на СДСМ: „Со заполнување на преговорите, пропаднаа сите лаги и измислици за наводна бугаризација и асимилација. Добивај вести на вибер Напротив, започнавме преговори со...
Војна во УкраинаСвет

Кремљ: Отворена е можноста за преговори со Украина

M T
Официјален Кремљ објави дека Русија не се откажала од преговорите со Украина, кои би го решиле актуелниот конфликт. Кремљ нагласи дека можностите за дијалог се...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Почеток на преговори со ЕУ, започнува ново поглавје од македонската историја

M T
Започнува ново поглавје од македонската историја. Република Северна Македонија ги започнува преговорите за членство во Европската унија. По 17 години, конечно и повеќе од заслужено...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ на сите граѓани им честита почеток на преговори со ЕУ!

M T
Прес-конференција, Мартин Костовски, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани почитувани новинари, Нека е честито почеток на преговори со Европската унија! Денеска е историски ден за Република...
МакедонијаВо тренд...

Ковачевски: Со среќа почетокот на преговорите, целта е до крајот на 2030 година да бидеме членка на ЕУ

M T
„Времето на преговорите ќе зависи првенствено од реформите што ќе ги спроведеме, но преку интензивна работа имаме за цел Македонија да биде подготвена да ги...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

(Видео)Ковачевски: Ова е историски ден, огромно е задоволството што по 17 години конечно ги отпочнуваме преговорите

M T
Премиерот Димитар Ковачевски очекува Македонија да биде пример за најбрза интеграција на државата во ЕУ. Тој рече: „Ако по утрото се познава денот, ова ќе...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Денеска почнуваме преговори со ЕУ, нов успех за сите наши граѓани!

M T
После 17 години чекање, денеска нашата татковина започнува пристапни преговори со ЕУ! Ова е историски ден и нов голем успех за сите наши греѓани. Претседателот...
Војна во УкраинаСвет

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

M T
Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со Русија. И тоа откако портпаролот...
Македонија

Маричиќ: Време е да заврши нашиот осумнаесет годишен маратон за старт на преговорите

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска имаше свое обраќање во воведниот дел на 19-тиот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет –...
Македонија

Продолжуваат преговорите за платите во образованието

M T
Денеска продолжуваат преговорите помеѓу Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) за платите на просветните работници, откако во...
Свет

Блинкен: Вашингтон ќе му помогне на Киев во преговорите со Москва

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го посети Киев каде разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Блинкен ја посети украинската престолнина заедно со американскиот секретар за...