Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » македонски јазик
Македонија Во тренд...

Богданка Кузеска: За македонскиот идентитет и јазик нема да се преговара со никого, нашите идентитетски линии се јасно поставени

M T
Одговор на новинарско прашање, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: “На сите им е јасно дека за македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се преговара и...
Македонија Во тренд...

СДСМ: Очигледно само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа дека македонскиот идентитет и јазик се меѓународно признати и потврдени

M T
Реакција од СДСМ на прес-конференција на Антонио Милошоски: Ако Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во својот идентитет не мора да поднесуваат декларации или...
Македонија

СДСМ: Цел свет знае дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик, само на Мицкоски не му е јасно кои се македонските идентитетски линии

M T
Соопштение: Македонскиот јазик, македонскиот идентитет се потврдени и признаени од цела Европа и од целиот свет. За тоа не се потребни никакви резолуции никакви заклучоци....
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

CENTAR MKD
„Во однос на Бугарија, ние направивме навистина се, дури и повеќе од тоа, за да пружиме рака, таа е наша соседна држава и секогаш ќе...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Се додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик

CENTAR MKD
Се додека постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, се додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот Зоран Заев во своето обраќање...
Centar Македонија Во тренд...

Димитров: ЕУ не ја заслужува придавката европска ако дозволи македонскиот јазик да биде пречка за нашата интеграција

CENTAR MKD
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денес изјави не е европски македонскиот јазик да стане пречка на нашата европска иднина и интеграција. „Ако Европската унија...