5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » есм
МакедонијаБизнис

ЕСМ: Приоритет ќе бидат граѓаните, вишоците електрична енергија може да се понудат на стопанството

M T
На состанокот во Стопанската комора (СКСМ) во врска со снабдувањето со електрична енергија на големите производни капацитети во државатa, од страна на Комората беа предложени...
МакедонијаБизнис

ЕСМ воведува мерки на штедење, дел од работниците одат на принуден одмор

M T
АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) воведува мерки на штедење со цел намалување на трошоците во услови на енергетска криза. Како што наведуваат од компанијата,...
МакедонијаБизнис

ЕСМ: Јаглен се набавува само за потребите на компаниите, одлуката за набавката следната недела

M T
АД ЕСМ соопшти дека ги спроведува процедурите од јавната набавка на јаглен за РЕК Битола. Оттаму додаваат дека сите пристигнати понуди се испратени на техничка...
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Струјата наместо да поскапи, би можело да поевтини – Државните електрани понудиле 7 проценти пониска цена од лани

CENTAR MKD
Наместо поскапување струјата може да поевтини, и не заради тоа што Владата одлучи да го намали ДДВ од 18 на 5 отсто. Државните електрани на...
CentarБизнис

Македонија ќе увезува струја, запира производството во хидроелектраните

CENTAR MKD
Неповолната хидролошка состојба го отежнува производството на електрична енергија, разликите ќе се надоместат преку набавка за да не се загрози живиот свет, соопшти Владата. „Со...