10.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » украина
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T
Вооружените сили на Украина не успеаја да ги постигнат своите цели и да ги заземат населените места во неколку правци, соопштија утрово од Киев. Конкретно,...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Во повеќе региони во Украина прогласена опасност од воздушни напади, жителите бараат засолниште во скривниците

M T
Во повеќето региони на Украина е прогласена опасност од воздух, јавуваат светските медиуми. Харков беше нападнат рано утринава. Се слушнале две серии експлозии со разлика...
СВЕТ

Британски министер: Ќе ја поддржуваме Украина додека не победи во војната

M T
Велика Британија има „стратешка издржливост“ да ја поддржи Украина додека не победи во војната со Русија, изјави британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли. Британија...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T
Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своите разузнавачи за ситуацијата во Украина. Во него се наведува дека рускиот претседател Владимир Путин треба...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ставот и целите на Киев остануваат непроменети и покрај најавите за претстојните референдуми во самопрогласените Доњецк и Лугански народни...
СПОРТ

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T
Оваа сезона, играчите на Sport Life обложувалници ги очекува нов стан во Скопје. Натпреварот за оваа вредна премија се одвива од 01.09.2022 година до 30.06.2023...
Војна во УкраинаСВЕТ

Масовна гробница со околу 440 тела е пронајдена на истокот на Украина

M T
Масовна гробница со околу 440 гробови е пронајдена во источниот украински град Изум, откако беше ослободен од руската контрола, изјави висок полициски службеник. Серхи Болвинов,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Во Украина загина 29-годишен хуманитарец од Загреб

M T
Во Украина загина 29-годишниот Андро Фабијаниќ од Загреб, кој активно им помагаше на украинските семејства и ветерани. Фабијаниќ, познат на локалните спортисти како личен тренер...
МАКЕДОНИЈА

Џафери-Дир: Потребни се заеднички напори за хуманитарен одговор во Украина

M T
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со новоименуваната амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир. Џафери ѝ посака на амбасадорката Дир успешно...
БИЗНИССВЕТ

Германски министер за економија: На Украина ѝ се потребни 350 милијарди долари за реконструкција

M T
Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска објави дека, според проценките на сопствените Киев, на Украина ѝ се потребни 350 милијарди долари за реконструкција. Германскиот...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украина: Руските војници дезертираа, ги соблекоа униформите и тајно бегаат во Русија

M T
Украинската војска соопшти дека руските сили во регионот на Харков претрпеле значителни загуби, поради што некои војници дезертирале и ги соблекле униформите за да не...
СВЕТ

Ердоган: Житариците од Украина одат во богатите, а не во сиромашните земји

M T
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска во Загреб изјави дека проблемот со житото од Украина е што оди во богатите, а не во сиромашните,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

M T
Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила М-80, кои беа наследени од поранешна Југославија, а сега овие возила се пуштени во употреба. Досега...
Војна во УкраинаСВЕТ

Осум деца се тешко ранети кога граната експлодира на детски настан во Украина

M T
На детски настан во украинскиот град Чернихив експлодираше фрлач на гранати, при што повредени се 15 лица, меѓу кои осум деца. Експлозијата се случила на...
Војна во УкраинаСВЕТ

Шојгу: Она што го прави Украина е нуклеарен тероризам

M T
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека украинското гранатирање на нуклеарната централа Запорожје го зголемува ризикот од нуклеарна катастрофа во Европа. Шојгу ја обвини...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украина: Им нанесовме голема штета на Русите на југот

M T
Украина вели дека им нанеле огромни загуби на Русите на југ. „Оперативната команда ‘Југ’ информира дека украинските вооружени сили уништиле 201 руски војник, 12 тенкови...
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев ги повика жителите на истокот и југот на Украина да се евакуираат пред студот

M T
Украинската влада ги советува луѓето од конфликтните зони на истокот и југот на земјата да бегаат пред почетокот на студеното време. „Повикувам на евакуација од...
Војна во Украина

Рускaта војска за 24 часа ликвидирала над 1.200 милитанти во Украина

M T
Повеќе од 1.200 милитанти се ликвидирани за 24 часа, соопшти Министерството за одбрана на Русија. „При кршењето на офанзивата започната по лична наредба на Зеленски,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украина во војна одбележува 31 година од независноста

M T
Украина денеска одбележува 31 година од прогласувањето независност, а празникот кој „паѓа“ шест месеци по почетокот на руската инвазија на 24 февруари, ќе се слави...