10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » киев
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T
Вооружените сили на Украина не успеаја да ги постигнат своите цели и да ги заземат населените места во неколку правци, соопштија утрово од Киев. Конкретно,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Граѓаните на Киев се нескршливи – по руските напади се собраа во метро станиците и пееја

M T
Во серијата руски ракетни напади во Киев загинаа најмалку пет лица, а ранети се 24. Сите се цивили кои возеле или пешачеле во центарот на...
СВЕТ

Киев најавува казни до 15 години затвор за земање руски пасош

M T
Украинската влада усвои предлог-закон за кривична одговорност за државните службеници кои земаат руски пасош, а според тој закон тие може да добијат и до 15...
СВЕТ

Претседателката на Европската комисија пристигна во Киев

M T
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во посета на Киев. Таа „твитна“ дека ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски...
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев ги повика жителите на истокот и југот на Украина да се евакуираат пред студот

M T
Украинската влада ги советува луѓето од конфликтните зони на истокот и југот на земјата да бегаат пред почетокот на студеното време. „Повикувам на евакуација од...
СВЕТ

Столтенберг: Европа ќе ја плати цената за поддршката на Киев, ни претстои тешка зима

M T
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е неопходно да се продолжи со пружањето помош за Украина, но дека ќе биде тешко и дека...
СВЕТ

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

M T
Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да ја објави уште денеска, три...
Војна во УкраинаСВЕТ

Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август

M T
Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој треба да се случи на...
БИЗНИССВЕТИЗБОР

Киев: Брод со 23.000 тони пченица замина за Африка

M T
Украинскиот извоз на жито е намален од почетокот на војната поради затворањето на нејзините црноморски пристаништа, клучен канал за снабдување, што ги зголеми глобалните цени...
МАКЕДОНИЈА

Заменикот народен правобранител Андоновски во Киев оствари средба со својата украинска колешка Сивитска

M T
Заменикот народен правобранител е во посета на Украина каде се сретна со својата украинска колешка Ирина Сивитска со која разговараше за клучните прашања на Украинците...
СВЕТ

Кулеба: Макрон треба да го посети Киев пред крајот на француското претседателство со ЕУ

M T
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба (Дмитро) изрази желба францускиот претседател Емануел Макрон да го посети Киев пред крајот на француското претседателство со ЕУ...
СВЕТ

Блинкен: Ќе му помогнеме на Киев да ги гони воените злосторства

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен најави формирање на нова британска, американска и група на ЕУ, која ќе му помогне на украинскиот државен обвинител да ги...
Војна во УкраинаСВЕТ

Кулеба: Киев подготвен за разговори, но без руски ултиматум

M T
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба изјави дека Киев е подготвен за разговори со Русија, но ги отфрла руските ултиматуми. Во интервјуто објавено од...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Најмалку 10 лица се повредени во рускиот ракетен напад врз Киев

M T
Најмалку десет лица се повредени во четвртокот откако руски ракетен напад оштети 25-катна станбена зграда во Киев, објави Украинската државна служба за итни случаи на...
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев: За денеска е планирана евакуација на цивили од Азовстал

M T
Украина се надева дека денеска ќе ги евакуира цивилите од фабриката за челик во Мариупол. За денеска е планирана операција за евакуација на цивили од...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Зеленски: Нападите во Киев покажаа дека треба уште да се бориме, не смееме да го спуштиме гардот

M T
Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека најновите ракетни напади во Киев се најдобар доказ дека Украинците не можат да ја спуштат својата стража и...
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев: Гутереш нема овластување да разговара со Путин во име на Украина

M T
Советникот на претседателот на Украина го критикуваше генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за претстојната средба во Москва со претседателот на Русија и министерот за...
СВЕТ

По Италија и Шпанија повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев

M T
Шпанија во наредните денови повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев, изјави денеска премиерот Педро Санчез во интервју. Шпанската амбасада во главниот град на Украина...