10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » зеленски
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Русија не ни може ништо на боиштето затоа продолжува со теророт

M T
По тешките руски ракетни напади врз многу поголеми градови во Украина, претседателот Володимир Зеленскиј ја нагласи волјата на неговата земја да се спротивстави. Во ракетните...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T
Одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина за мерките на Киев, како одговор на обидот на Русија да анектира делови од својата...
Војна во УкраинаСВЕТ

Рогов: Зеленски е предавник и странски шпион

M T
Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да се покрене кривична постапка за...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ставот и целите на Киев остануваат непроменети и покрај најавите за претстојните референдуми во самопрогласените Доњецк и Лугански народни...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Русија насекаде остава смрт, мора да одговара за тоа

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој вчера дојде во ненадејна посета на градот Изум за да ги поздрави украинските војници, ја обвини Русија и го спореди...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски доживеа сообраќајна несреќа

M T
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски доживеа сообраќајна несреќа. Неговиот портпарол, Серхиј Никифоров изјави дека несреќата се случила во Киев, кога патничко возило се судрило со...
СВЕТ

Зеленски: Невозможно е Трамп да не видел кој е Путин

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е изненаден од тоа колку поранешниот американски претседател Доналд Трамп продолжил да го пофалува својот руски колега Владимир Путин,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Пет украински региони делумно или целосно без струја

M T
Пет украински региони беа делумно или целосно без струја во неделата, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој напиша дека регионот Харков и делот од Доњецк...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски ја распушти украинската делегација во трилатералната Контакт група

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски официјално ја распушти украинската делегација во трилатералната Контакт група, што се обидува да воспостави мир во источна Украина, се наведува во...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Не е точно дека струјата поскапе поради војната, Русија претходно вештачки ги зголеми цените

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски смета дека е во интерес на Русија да ја шири лагата дека цените на енергијата се зголемени поради војната во Украина,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: За влакно е избегната нуклеарна катастрофа

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека светот за влакно избегнал катастрофа со радијација, бидејќи струјата на украинската нуклеарна централа Запорожје била прекината со часови поради...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Ќе го вратиме Крим, нема да се консултираме со други земји пред тоа

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека Украина ќе го врати анектираниот полуостров Крим од Русија на кој било начин што смета дека е соодветно, нагласувајќи...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Ако на украинските војници им се суди во Мариупол, нема да има преговори

M T
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека доколку има судење на украинските војници кои беа заробени од руските сили во Мариупол, какви било преговори со...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

M T
Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше разрешен од позицијата шеф на...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Ништо нема да ја запре одмаздата, секој што мачи и убива ќе биде казнет

M T
Нападот на затворот во кој се држеле затворениците е со умисла масовно убиство на украински воени затвореници, објави во своето ноќно обраќање украинскиот претседател Володимир...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: На руската „гасна војна“ да се возврати со посилни санкции

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Европа да одговори на руската „гасна војна“ со зголемување на санкциите против Москва. „ Уценувањето на Европа со гас,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Украина има потенцијал да им нанесе големи загуби на Русите

M T
Украина има потенцијал да и нанесе големи загуби на Русија и да напредува на бојното поле, тврди украинскиот претседател Володимир Зеленски. Говорејќи во видео обраќање...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски ги смени шефот на државната безбедност и главната обвинителка

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа издаде наредби за смена на шефот на украинската Служба за државна безбедност и на главната обвинителка. Наредбите за смена...
СВЕТ

Зеленски по оставката на Борис Џонсон: Тој беше вистински пријател на Украина

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е убеден дека британската политика кон Украина нема да се промени во блиска иднина и покрај оставката на Борис...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Знамето на Змискиот Остров е знак дека Украина не е скршена

M T
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во своето синоќешно видеообраќање изјави дека подигнувањето на украинското знаме на Змискиот Остров е знак дека неговата земја не е...