Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » зеленски
Свет

Зеленски разговараше со Ердоган: „Тоа ги зајакнува вооружените сили“

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска разговараше со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој оцени дека билатералните врски ги зајакнуваат вооружените сили на двете земји. Украина...
Свет

Зеленски: Војна помеѓу Украина и Русија би било погрешно сценарио

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски не ја исклучува можноста за целосна војна со Русија, но смета дека тоа би била најголемата грешка. За време на учеството...
Свет

Властите на Крим со порака до Зеленски: Те чека најдобрата затворска ќелија

M T
Првиот потпретседател на парламентот на Крим, Ефим Фикс, го повика украинскиот претседател да престане да „крека“ по граѓаните на Крим и да им се заканува...
Свет

Зеленски: Враќањето на Крим на Украина е прашање на време, тоа е моја земја, а не нивна

M T
„Крим никогаш нема да стане дел од Русија“, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски пренесуваат агенциите. Според него, „Русите никогаш нема да го сакаат Крим како...
Свет

Зеленски смени голем дел од генералите, во најава и смена на министерот за одбрана

M T
Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, направи голема чистка меѓу генералите, а ќе го замени и министерот за одбрана, пренесуваат агенциите. Сегашниот командант на вооружените сили...