16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » војна
Свет

Шолц за барањето Германија да ги забрани визите за Русите: Ова не е војна на рускиот народ

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Берлин нема да поддржи неколку европски земји кои ги повикаа членките на ЕУ да престанат да издаваат туристички визи...
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: На руската „гасна војна“ да се возврати со посилни санкции

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Европа да одговори на руската „гасна војна“ со зголемување на санкциите против Москва. „ Уценувањето на Европа со гас,...
Свет

Германскиот претседател: Војната во Украина е и војна против единството на Европа

M T
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска оцени дека војната што рускиот претседател Владимир Путин ја води против Украина е и „војна против единството на Европа“. „Не...
Свет

Белорусија: Западот се подготвува за војна, Полска ќе биде примарна цел во случај на конфликт

M T
Неодамнешните воени чекори на Западот, особено активностите во Полска, во суштина се подготовки за војна, изјави Руслан Косигин, шеф на главниот разузнавачки оддел на Генералштабот...
Свет

Војната во Украина во фокусот на утрешниот самит на Г20 во Индонезија

M T
Министрите за надворешни работи на Групата 20 (Г20) денеска доаѓаат на Бали, Индонезија на разговори во кои ќе доминира конфликтот во Украина. „Официјалната“ агенда е...
Војна во УкраинаСвет

Кисинџер: Војната во Украина може да се заврши на три начини

M T
Украинската криза може да заврши на три начини, изјави поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер. Според неговото мислење, првото сценарио подразбира руска контрола над поголемиот...
Свет

Захарова: Западот вештачки ја одложува војната, Бугарија се користи за надмудрување на Русија

M T
Официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, објави дека Западот вештачки ја одложува војната во Украина. „Западот продолжува со ескалација на ситуацијата,...
Свет

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

M T
Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја-членка на НАТО може да значи објавување војна на Русија,...
Војна во УкраинаСвет

Британски генерал: Влеговме во нова ера на несигурност

M T
Висок британски воен генерал им порачал на британските војници да се подготват за борба и победа на војската на Путин во европската копнена војна, било...
Свет

Командант на британската армија: Русија веќе стратешки ја загуби војната, Путин изгуби 25 отсто од својата копнена моќ

M T
Командантот на британската армија Тони Радакин изјави дека Русија веќе ја изгубила војната во Украина во стратешка смисла и дека нејзината армија е ослабена. Радакин...
Војна во УкраинаСвет

Подољак објави список на оружје што ѝ е потребно на Украина за да се стави крај на војната

M T
Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак денеска објави список на оружје кое, како што тврди, ѝ е потребно на Украина за да ја заврши војната....
СветВо тренд...

Столтенберг: Мора да се подготвиме за исцрпувачка војна

M T
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг оцени дека сојузниците на Украина мора да се подготват за исцрпувачка војна. По вчерашниот разговор во Белата куќа со...
Свет

Кисинџер: „Ако наскоро не дојде до мир, на Европа и се заканува уште поголема војна“

M T
Поранешниот американски државен секретар и претседателски советник за национална безбедност Хенри Кисинџер на Светскиот економски форум во Давос го повторил предупредувањето издадено пред неколку дена...
Војна во УкраинаСвет

Велика Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како во 9 години војна во Авганистан

M T
Британското разузнавање го објави најновиот извештај за ситуацијата во Украина. Во првите три месеци од нејзината „специјална воена операција“, како што ја нарекува Русија, Русија...
БизнисСвет

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

M T
Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе бидат во срцето на Светскиот...
Војна во УкраинаСвет

Велика Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како во 9 години војна во Авганистан

M T
Британското разузнавање го објави најновиот извештај за ситуацијата во Украина. Во првите три месеци од нејзината „специјална воена операција“, како што ја нарекува Русија, Русија...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека се уште не може да ги повика Украинците да се вратат дома од странство...