Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : османи

Македонија

Австрискиот министер Линхарт на Османи му изрази силна поддршка на европските интеграции

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска му беше домаќин на австрискиот министер за европски и меѓународни работи, Михаeл Линхарт. Линхарт во рамки на посетата...
Македонија

Хакиран профилот на Бујар Османи на „Твитер“, министерот пријавил во полиција

M T
Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, соопшти дека неговиот профил на „Твитер“ е хакиран и во моментов е надвор од негова контрола. „Мојот официјален и...
Македонија

Османи-Мортон: Обезбедивме континуитет на севкупната билатерална соработка со Обединетото Кралство и после брегзит

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Венди Мортон, денеска во Скопје го одржаа и заеднички...
Македонија

Османи и Мортон ќе го одржат првиот состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе ѝ биде домаќин на министерката за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Венди Мортон, која престојува во...
Македонија

Османи од Германија ја почнува надворешно-политичката турнеја

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од утре започнува нова надворешно-политичка турнеја, со присуство во неколку значајни метрополи Берлин, Варшава и Блед (Словенија), со цел...
Македонија

Oсмани во Њујорк на средба со Балакришнан

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Сингапур, Вивијан Балакришнан, на маргините на 76 Генерално собрание на...
Македонија

Османи: Воспоставивме дипломатски односи со Филипини

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и неговиот колега од Филипини, Теодоро Л. Локсин, потпишаа заедничко комунике за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји. „Ваквиот...
Македонија

Османи објави какви мерки се преземени по приведувањето на македонскиот дипломат

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, иницирал итно формирање на работна група која ќе испита евентуална закана за МНР по приведувањето на македонскиот дипломат во...
Македонија

Османи до грчкиот министер Дендијас: „Посветени сме на обврските предвидени со Преспанскиот договор“

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес беше домаќин на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендијас кој престојува во официјална посета на земјата....
Македонија

Османи се сретна со новоизбраните дипломати за дијаспората

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со двајцата новоизбрани „Дипломати за дијаспора“, Никола Ѓорчев и Семра Рамадани, пред нивното упатување во Њујорк и...
Uncategorized

Спасовски и Османи ги промовираа базните станици за издавање на пасоши во странство

M T
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска во просториите на МНР заедно ги промовираа базните и мобилните станици...
Македонија

Османи: Недвосмислена поддршка за суверенитетот, територијалниот интегритет и неповредливоста на границите на Украина

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на основачкиот Самит на Кримската платформа, што се одржа во Киев, Украина. На настанот беа претставени повеќе од...
Македонија

Поради пожарите во Анталија, Османи ја одложи посетата на Анкара

M T
Поради силните пожари, кои денеска се проширија во регионот на Анталија, во Турција, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја одложи утрешната официјална посета на...
Македонија

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на годината. Шефот на дипломатијата нагласи...
Македонија

Османи: Надворешната политика започнува дома, мора да вложиме напор за заеднички ставови

M T
Во рамки на проектот на МНР “Рефлексија 2030 – десетгодишна надворешно-политичка стратегија” беше одржана тематска дискусија поврзана со парламентарната димензија на надворешната политика и улогата...
Македонија

Османи: Словенечкото претседателство ќе ја реафирмира европската перспектива на Западен Балкан

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се обрати на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции на која...
Македонија

Османи на прв состанок со меѓуресорската група за унапредување на меѓународните договори

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи имаше прв состанок со претставниците на органите на државната управа, кои што учествуваат во усогласување на меѓународни договори. Како...
Македонија

Османи со амбасадорите на земјите-членки разговараше за интеграциите во ЕУ и словенечкото претседателство

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите поврзани со ЕУ....
Македонија

Османи за Сребреница: Настаните од јули 1995 година, кога беа убиени над осум илјади цивили, не смеат да се заборават

M T
Настаните од јули 1995 година, кога беа убиени над осум илјади цивили, не смеат да се заборават, рече министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...
Македонија

Османи на Скопје економскиот форум: Регионалната соработка клучна за стабилност и трансформација на Регионот

M T
Османи во друштво на министерката за економија и финансии на Албанија, Анила Денај како и Амбасадорите на САД, Германија, Грција, Обединетото кралство дебатираа на темата,...