24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » полиција
Свет

Судир на демонстрантите и полицијата во Иран, жени палат шамии

M T
Припадниците на иранската полиција и безбедносните сили денеска се судрија со демонстрантите во неколку градови низ земјата кои продолжуваат да протестираат поради смртта на младата...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може да...
Свет

Полицијата во Мексико цел ден собирала мртви тела, наоѓајќи само глави или нозе на жени

M T
Обезглавени и јагленосани трупови се пронајдени во Мексико по последниот судир на нарко картелот во кој загинаа 15 луѓе. Убиствата се случиле во неколку делови...
Македонија

Континуираното вложување во полицијата дава резултати – нови 8550 пара високи специјални чизми за потребите на ЕБР и за останатите припадници на полицијата

M T
Континуираното вложување во современа опрема на припадниците на македонската полиција е еден од приоритетите поставени на стратешко ниво од страна на ова раководство на Министерството...
Свет

Полицијата објави снимка од сетот на кој Болдвин ја застрела снимателката

M T
Полицијата објави снимка од сетот на филмот Rust пред и откако беше застрелана Халина Хачинс. Шерифот од Санта Фе, Адан Мендоза, исто така објави фотографии...
СветТОП ВЕСТИ

Драма во Париз: Полицијата пукаше врз автомобил при што уби две лица

M T
Инцидент се случи синоќа во строгиот центар на Париз. Според Франс инфо и весникот Фигаро, француската полиција отворила оган врз еден автомобил при што загинале...
Војна во УкраинаСвет

Московската полиција приведе пет деца додека протестираа против војната

M T
Московската полиција приведе пет деца на возраст од 7 до 11 години додека тие и нивните родители протестираа против руските напади врз Украина. Белоруската новинарка...
СветТОП ВЕСТИ

Полицијата во Париз убила лице кое ги нападнало со нож на железничка станица

M T
Француската полиција утрово уби едно лице кое со нож нападна полицајци на железничката станица во Париз Гар ду Норд, изјави францускиот министер за транспорт Жан...
Свет

Убиено девојче додека полицијата во Лос Анџелес расчистувала грабеж

M T
Две лица загинале при пукотници што се случиле во продавница за облека во Лос Анџелес, соопштија локалните власти. Полицијата во Лос Анџелес потврди дека пукањето...
Свет

Русија бара Приштина веднаш да ја повлече полицијата од северот на Косово

M T
Руското Министерството за надворешни работи денеска изрази загриженост поради влошувањето на ситуацијата во Косово и Метохија оценувајќи дека дејствата на, како што се вели, привремените...
Македонија

Полицијата првпат на локалните избори ќе го озбезбедува транспортот на доверливиот избирачки материјал

M T
Полициски службеници првпат на претстојните локални избори ќе го озбедуваат доверливиот материјал, вклучувајќи ги и апаратите за вчитување на отпечатоците од прсти на гласачите. Ова...
Македонија

Нашиот одговорен пристап ја трансформираше полицијата во заштитник на граѓаните, велат од СДСМ

M T
Инвестициите во МВР резултираат со значителен пад на криминалот и корупцијата и поголема мотивираност на полицијата, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз утрово преку соопштение. Оттука...
Македонија

Спасовски: Со објектите во Ранковце и Старо Нагоричане досега реконструирани 58 објекти – создаваме подобри услови за вработените за подобра полиција за граѓаните

M T
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заменик министерот Назим Буши и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски и градоначалниците на општина Ранковце, Ивица...
Свет

Полицијата во Загреб претепа слеп човек, заменувајќи го со друг маж

M T
Полициски службеници во Загреб му ја скршиле ногата и изместиле раката на слеп човек, обвинувајќи го за лажно претставување и навреда. Стеван Јамбрешиќ има 47...
Македонија

Набавени нови 40 дрегери – со подобра опрема за полицијата до поголема безбедност за граѓаните

M T
Министерството за внатрешни работи набави нови 40 етилометри (познати уште и како дрегери) кои ќе бидат предадени на сообраќајната полиција за санкционирање на возачите што...
Македонија

МВР – Продолжува континуираното опремување на полицијата

M T
Во насока на реализација на стратешките активности за континуирано подобрување на материјално-теничките услови за работа на полициските служби, Министерството за внатрешни работи постојано набавува униформи...
Македонија

Десетина разбојници во Велешко запреле автомобил „бе-ем-ве“ и го украле

M T
Во велешката полиција синоќа околу 21 часoт бил пријавен насилен инцидент кој се случил во велешкото село Бузалково. Според пријавата, извесен Ј.Ј. заедно со уште...
Свет

Полицијата влегува во домовите на оние кои го критикуваат Лукашенко, реагираат организациите за човекови права

M T
Белоруската полиција изврши претрес во домовите на активисти за човекови права и адвокати по најновите напади на критичарите врз претседателот Александар Лукашенко, соопштија две организации...
Свет

Борисов повикан на разговор во полицијата: „Се надевам дека ќе излезам жив“

M T
Поранешниот бугарски премиер, Бојко Борисов добил покана за информативен разговор во Генералниот директорат на полицијата, соопшти тој на брифинг во седиштето на партијата. „Сега ја...