Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаМозаик

Еве 5 наједноставни начини како да се решите од непријатниот мирис на потта

Освен редовно туширање има уште неколку работи до кои треба да се држите како би ја спречиле смрдеата од потта.

Лето е. Температурите од ден на ден се се` поголеми. Многу потите и не ви е пријатно поради тоа. Затоа ви ги препорачуваме овие пет „акции“ кои ќе ви помогнат да престанете да мислите на потење, дамки и смрдеа и да уживате во животот.

1. Секојдневното туширање е задолжително. Добро исушете го местото под пазувите бидејќи бактериите сакаат влажни и топли места.

2. Заборавете на синтетички ткаенини во кои кожата не дише, и носете облека од природни материјали.

3. Редовно отстранувајте ги влакната под пазувите.

4. Носете со себе влажни марами. Искористете ги за моментално освежување и решавање од непријатните миризби.

5. Сода бикарбоната е иделна против потење. Земете малку сода на влажни прсти и нанесете ја под пазувите. Потењето ќе престане.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе