Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Еве 5 наједноставни начини како да се решите од непријатниот мирис на потта

Освен редовно туширање има уште неколку работи до кои треба да се држите како би ја спречиле смрдеата од потта.

Лето е. Температурите од ден на ден се се` поголеми. Многу потите и не ви е пријатно поради тоа. Затоа ви ги препорачуваме овие пет „акции“ кои ќе ви помогнат да престанете да мислите на потење, дамки и смрдеа и да уживате во животот.

1. Секојдневното туширање е задолжително. Добро исушете го местото под пазувите бидејќи бактериите сакаат влажни и топли места.

2. Заборавете на синтетички ткаенини во кои кожата не дише, и носете облека од природни материјали.

3. Редовно отстранувајте ги влакната под пазувите.

4. Носете со себе влажни марами. Искористете ги за моментално освежување и решавање од непријатните миризби.

5. Сода бикарбоната е иделна против потење. Земете малку сода на влажни прсти и нанесете ја под пазувите. Потењето ќе престане.