26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЛЕТНА ШЕМАЗДРАВЈЕИЗБОР

Изгоревте на сонце: Еве како да ја излечете кожата по природен пат

Секое лето, повеќето се борат со исти проблеми – изгореници од сонце.

За почеток, што подразбираат изгорениците од сонце? Во медицинскиот свет, изгорениците од сонце се познати како еритем. Во основа тоа значи дека црвенилото на кожата е предизвикано од дилатација и блокада на капиларите, а тоа е често знак за воспаление или инфекција. Наведеното може да го предизвикаат неколку работи, а тоа се: инфекции, алергии или сончеви и ултравиолетови зраци.

Ултравиолетовите (УВ) зраци кои предизвикуваат изгореници доаѓаат во два облици – УВ-А и УВ-Б. Овие зраци, како и електромагнетното зрачење, доаѓаат во бранови на одредени фрекфенции. Брановите продираат во кожата и се апсорбираат на различни длабочини.

За лечење на изгорениците од сонце, може да ви послужи и вашата домашна аптека.

Лековите како што аспирин се користат да ја намалат болката, особено ако се работи за почетна фаза.

За поблаги изгореници, ладната вода и млекото се одлични. Исто така, може да користите ладни облоги.

Алое вера гел или лосион може да ја смират иритираната кожа. За намалување на степенот изгореници, може да ви помогне и ладна купка. Избегнувајте сол за капење, масла и парфеми, бидејќи можат да предизвикаат несакани реакции.

И секако не излегувајте на сонце, додека не поминат изгорениците.

Фото: Pixabay

Спонзорирано: