Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаЗдравјеВо тренд...

Изгоревте на сонце: Еве како да ја излечете кожата по природен пат

Секое лето, повеќето се борат со исти проблеми – изгореници од сонце.

За почеток, што подразбираат изгорениците од сонце? Во медицинскиот свет, изгорениците од сонце се познати како еритем. Во основа тоа значи дека црвенилото на кожата е предизвикано од дилатација и блокада на капиларите, а тоа е често знак за воспаление или инфекција. Наведеното може да го предизвикаат неколку работи, а тоа се: инфекции, алергии или сончеви и ултравиолетови зраци.

Ултравиолетовите (УВ) зраци кои предизвикуваат изгореници доаѓаат во два облици – УВ-А и УВ-Б. Овие зраци, како и електромагнетното зрачење, доаѓаат во бранови на одредени фрекфенции. Брановите продираат во кожата и се апсорбираат на различни длабочини.

За лечење на изгорениците од сонце, може да ви послужи и вашата домашна аптека.

Лековите како што аспирин се користат да ја намалат болката, особено ако се работи за почетна фаза.

За поблаги изгореници, ладната вода и млекото се одлични. Исто така, може да користите ладни облоги.

Алое вера гел или лосион може да ја смират иритираната кожа. За намалување на степенот изгореници, може да ви помогне и ладна купка. Избегнувајте сол за капење, масла и парфеми, бидејќи можат да предизвикаат несакани реакции.

И секако не излегувајте на сонце, додека не поминат изгорениците.

Фото: Pixabay

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе