Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаЗдравје

Доколку се ладите со клима уред во овие врели денови, не правете го никогаш ова

Колку и да ви е жешко, не ја подесувајте климата на зимска температура, бидејќи така можете да го загрозите своето здравје.

Стручњаците велат дека треба да одржувате оптимална разлика помеѓу надворешната и собната температура, која не би требало да биде поголема од седум степени.

Имено, кај преголемите температурни разлики доаѓа до промена во кардиоваскуларниот систем, а проблеми можат да се јават и кај здрави лица.

Оптималната температура на која организмот функционира е 24 и 26 степени Целзиусови. Се што е пониско од тоа не е здраво за човечкото тело.

Водете сметка да не седите директно под клима уредите бидејќи ладниот воздух ако е насочен, да речеме, во главата, може да преизвика грчење на мускулите на лицето, а кога климата ви дува во врат или грб немојте да се изненадите ако се укочите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе