Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаБизнисВо тренд...

Изгор сезона во Хрватска: паркинг 200 евра, провизија на банкомат 40 евра

Гостите во Хрватска покрај сместувањето, храната, пијалаците и екскурзиите, мора да платат дури и ако лежат на свој пешкир.

Излежувањето на сопствена лежалка или пешкир под сенката на маслинка чини две евра, додека истото задоволство на сонце не мора да се плати.

Лежалки, чадори и дополнителна опрема се луксуз за гостите на плажа под концесија на Хвар. Цените се движат од 4,5 до речиси 400 евра, пишува Dnevnik.hr.

Оваа година на пазарот во Задар се наплатува и снимањето на тезгите, цената е пет евра.

Ако гостите сакаат директно да подигнат пари од нивната банкарска сметка на банкоматите ќе бидат изненадени, бидејќи за подигање на 200 евра надоместокот изнесува 40 евра.

Со тоа, сè е веднаш поскапо 20 проценти. Возењето 13 километри со такси од аеродромот во Задар до центарот на градот чини 100 евра, објави Б92.net.

И со сопствен автомобил, потребна е претпазливост, бидејќи целодневно користење паркинг во Дубровник може да чини до 200 евра, пишува хрватскиот портал.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе