Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

ВО ФОКУСОТ

Се враќа ли Велија Рамковски во медиумскиот сектор? – Сопственикот на згаснатата А1…

Велија Рамковски за состојбата со медиумите во државата и оптимизмот за интегрирањето на Република Северна Македонија во семејството на eвропските држави. https://www.youtube.com/watch?v=HfTkDSa1z3w Целата емисија гледајте ја во…

Трагедија: Македонец почина во Малта се собираат пари за транспорт на телото

Шеесет и едногодишниот Зоран Велјановски од Тетово починал во Малта каде бил на привремена работа. Тој починал од срцев удар, а сега семејството се соочува со потреба од помош Зоран да биде донесен во Тетово и погребан. -За пренесување…

Дневница 1200-1300 денари, платено сместување и храна: Овој град во Македонија има потреба…

Платено спиење, храна и околу 1200-1300 денари дневница. Ова е цената за берење на јаболка која се очекува да биде понудена на јаболкоберачите во Преспа. Преспанчани имаат недостиг од работници за берење и пакување на јаболката.…

Ќе ја пронајдат својата сродна душа – три хороскопски знаци ќе имаат среќа во…

Овен За Октомври, ѕвездите прогнозираат големи промени за Овенот. Осамените претставници на овој хороскопски знак ќе запознаат личност која целосно ќе им го промени животот. Оние, кои веќе се во врска, може да добијат предлог за…

Октомври ќе донесе позитивни промени за 3 хороскопски знаци

Месец Октомври на следните 3 знаци ќе им биде одбележан со промени и нови настани. Овие три хороскопски знаци може да очекуваат подобрување во одредени сфери од животот. Вагите можат да се надеваат дека некои големи желби и соништа…

Следува продолжен викенд: Ова се преостанатите неработни денови во Македонија

Денот на независноста кој се слави на 8-ми септември, бидејќи се паѓа во Недела, за неработен ден за сите граѓани е прогласен Понеделник (9 септември). За сите граѓани на РМ 11 Октомври (петок), Ден на народното востание 23…

(Видео) Поминете си летен одмор во Преспа по бадијала цени – Модерни бунгалови…

Преспа се полни со туристи, оваа летна сезона според почетокот може да се очекува да биде една од најдобрите со оглед на големата заинтересираност на туристите за овие краишта од Македонија. Отешево кое само по себе е природна бања нуди…

Еве што ќе ви се случи ако престанете да јадете леб

Можете ли да замислите оброк без леб? Без оглед на тоа каков е вашиот одговор на ова прашање, ова би можело да ве интересира. Во случај некогаш навистина да се одлучите од својата исхрана да го исфрлите лебот, односно јаглехидратите,…

Ќе се „капат“ во пари: Јули ќе ги израдува овие хороскопски знаци

ПОчна нов месец а со новиот месец среќата им се насмевнува на овие хороскопски знаци кои во јули ќе бидат „затрупани“ од пари. Девица Исклучутелно добар месец за комуникација со луѓето. Бидете доволно колегијални бидејќи и вам ќе ви…

Следува продолжен викенд: Ова се преостанатите неработни денови во Македонија

На втори август  следува големиот празник Илинден - Денот на Републиката, 2-ри август, кој исто така паѓа во петок и е неработен ден за сите граѓани. За сите граѓани на РМ 2 Август (петок), Ден на Републиката 8 Септември…

„Бадијала“ цени на плажите во Албанија: Еве колку чини кафе, вода, овошје…

Вистинско „џабе“. Вака туристите кои оваа година се вратија од летувалиштата во соседна Албанија ги опишуваат цените кои ги нуди нашиот западен сосед. Кога сме кај цените, Албанија дефинитивно нема конкуренција. Кафе кај западниот…

Браво: Љупчо Николовски со потег за поздравување – Не само што се откажа од апанажа,…

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека со заминувањето од функцијата министер, Љупчо Николовски нема да ја искористи законската можност за користење апанажа. Оваа одлука на Николовски е од морални…

Битола во црно: Убиство и самоубиство попладнево го згрози градот под Пелистер, познат…

Убиство и самоубиство ја растревожи денеска мирната Битола. Според неофицијални сознанија на Centar.mk денеска попладне околу 14.15 часот од страна на итната медицинска помош во СВР-Битола пријавено било дека на улица Свети Климент…

Супер вест од Заев за сите граѓани: Во септември скок на платите, а од први јануари раст и…

Премиерот Зоран Заев најави добри вести за граѓаните. После 11 години од владеењето на режимот кога платите беа целосно замрзнати, следува силен раст на платите и пензиите. - Откако ги решивме сите големи политички прашања останува…

Заев објави: Ова се новите министри

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово најави дека во предлогот што ќе го достави до собранието за нови членови на владата се предвидува тој ќе стане воедно и министер за финансии на местото на Драган Тевдовски. -Обврската за министер…

Познат идентитетот на 27 годишното момче што почина во тешката сообраќајка на магистралата…

Дваесетиседумгодишно момче од кочанското село Тркање загина вчера во сообраќајна несреќа што се случи на агистралниот пат Делчево-Штип, кај место викано „База Гранит“. Сообраќајката се случила кога камион, управуван од Ѓ.Г.(50) од Велес,…

12 недели пиеле по половина литар вода пред секој оброк – ЕВЕ што им се случило!

Заборавете на салатите и личните тренери - водата може да биде клуч за успехот во слабеењето. Според истражувањето спроведено во Обединетото Кралство, ако пиете по 500 мл вода пред јадење, ќе ослабете. Истражувањето опфаќало 84 возрасни…

Фрчат тужби за опозициски медиуми: Сите шпекулации за Кирацовски биле голема лага, а сега…

Неколку медиуми блиски до опозицијата се соочуваат со тужби за клевета и објавување на лажни вести, откако во изминатиот период намерно и тенденциозно пласирале лаги со кои му се наштети на угледот на поранешниот генерален секретар и…

Драма за гостиварчанка: Сопругот и ги објавил голите фотки на Фејсбук

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 41-годишниот О.О. од Република Турција, со престој во Република Македонија, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела…

(видео) Снимена драмата во боингот кој летал од Приштина кон Базел: Силни турбуленции,…

Десет лица биле повредени откако авион од типот „Боинг” од АКЛ Ерлејнс, кој патувал од Приштина кон Базел, Швајцарија имал големи турбуленции, кои траеле од 20 до 25 минути пред слетувањето. Инцидентот го потврдила за новинската агенција…