Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаМозаик

Обожавате пијалок со мраз или ајс кафе? После ова нема да помислите да пиете пијалоци со мраз…

На лето ништо не освежува како ладен пијалок со мраз. Меѓутоа, научниците имаат силни аргументи кои ќе ве натераат добро да размислите пред да нарачате сок со мраз во кафуле…

Коцките мраз со кои не послужуваат всушност се вистински темпирани бомби, односно нечиста вода преполна со бактерии. Во истражувањето кое е спроведено на Универзитет во Јужна Флорида учествувале студенти кои нарачале сок со мраз во еден ресторан, а потоа зеле иста количина вода од ве-це школката.

Разлики во количината на бактерии во пијалокот и водата од тоалетот речиси и да немало.

Преовладувала бактеријата ешерихија коли, како и фекални бактерии кои се одговорни за многу инфекции.

Причината е во тоа што ледоматите ретко или никогаш не се чистат, а келнерите мразот најчесто го земаат со раце и го ставаат во чашите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе