Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна Шема

Сезона на сончање – Пет совети за сончање и побрзо потемнување

Во пресрет на летото, многумина од нас сакаат да потемнат што е можно побрзо и да се сончаат, но не смееме да заборавиме дека изложувањето на сонце секогаш носи ризик од можни болести предизвикани од прекумерно изложување на сонце.

УВА и УВБ зраците придонесуваат за предвремено стареење на кожата и појава на точки на хиперпигментација, а исто така можат да предизвикаат меланом.

Затоа, пред секое сончање, треба да се заштитите со соодветна крема за сончање, а тоа зависи од видот на кожата – на пример, ако имате екстремно светла кожа, не треба да бидете изложени на сонце помеѓу 11 и 16 часот и мора да се заштитите со фактор 50, но ако лесно темнеете и кожата има тенденција на потемен, маслинест тон, фактор 30 ќе биде доволен.

Ако сакате побрзо да достигнете темен тен, со овие неколку трикови, резултатите нема да изостанат:

Храна богата со ликопен

Во текот на летните денови кога сте изложени на сонце, консумирајте храна богата со ликопен. Меѓу намирниците кои се богати со ликопен е и доматот, а бидејќи ликопенот е растворлив во маснотии, ќе имате најдобар ефект ако јадете домати со маслиново масло. Ликопенот е антиоксиданс кој помага да се намалат изгорениците на кожата до 40 проценти. Добивањето здрава доза на ликопен помага да се спречат изгореници што спречуваат да потемнувате побрзо и повеќе.

Користете масла со природен заштитен фактор

Кога се сончате, покрај кремите за сончање, користете масла. Не треба да го заменува вашиот вообичаен крем за сончање, но одредени масла како авокадо, кокос, малина и морков може да се користат за дополнителна доза на хидратација и заштита на заштитен фактор. Пред да се сончате и да го користите маслото, не го изоставувајте кремот со заштитен фактор од 30 до 50.

Не претерувајте со сончање

За бронзен тен не треба премногу долго да се изложувате на сонце, бидејќи на тој начин можете да добиете само контраефект. Со други зборови, не останувајте на сонце подолго отколку што вашата кожа може да создаде меланин. Меланинот е пигмент одговорен за сончање, и секој има ограничена точка за производство на меланин, што е обично два до три часа. По ова време, вашата кожа нема да се затемни ниту следниот ден.

Бета каротен

Доколку сакате да потемнете што е можно побрзо, препораките се да консумирате храна богата со бета каротен. Храната како моркови и сладок компир е богата со бета каротен што ви помага да потемнувате без изгореници. Исто така, бета каротенот ја намалува чувствителноста на сончевото зрачење кај луѓето со фотосензитивни болести.

Паметно изберете го времето за сончање

Изборот на време кога ќе се сончате на плажа е многу важно, бидејќи сонцето е најсилно помеѓу пладне и 15 часот. Ако во овој момент сте изложени на сонце, имајте на ум дека таквата изложеност ќе предизвика најмногу штета на вашата кожа поради јачината на УВА и УВБ зраците и веројатно ќе го зголеми ризикот од рак на кожата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Во ОВАА позиција најлесно ќе СПИЕТЕ во текот на летото, жештините не ви можат НИШТО

M T

Возбудливо лето: Овие хороскопски знаци ги очекува незаборавен август

M T

Еве дали е добро да се спие гол во лето

M T

Летото пристигна, а еве кои се најголемите опасности за организмот

M T

Експертите загрижени: Чаша ладна вода во лето носи повеќе штета отколку добро

M T

Подгответе се за летото на време: Еве зошто сонцето може да не измори

M T