Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна Шема

Сезона на сончање – Пет совети за сончање и побрзо потемнување

Во пресрет на летото, многумина од нас сакаат да потемнат што е можно побрзо и да се сончаат, но не смееме да заборавиме дека изложувањето на сонце секогаш носи ризик од можни болести предизвикани од прекумерно изложување на сонце.

УВА и УВБ зраците придонесуваат за предвремено стареење на кожата и појава на точки на хиперпигментација, а исто така можат да предизвикаат меланом.

Затоа, пред секое сончање, треба да се заштитите со соодветна крема за сончање, а тоа зависи од видот на кожата – на пример, ако имате екстремно светла кожа, не треба да бидете изложени на сонце помеѓу 11 и 16 часот и мора да се заштитите со фактор 50, но ако лесно темнеете и кожата има тенденција на потемен, маслинест тон, фактор 30 ќе биде доволен.

Ако сакате побрзо да достигнете темен тен, со овие неколку трикови, резултатите нема да изостанат:

Храна богата со ликопен

Во текот на летните денови кога сте изложени на сонце, консумирајте храна богата со ликопен. Меѓу намирниците кои се богати со ликопен е и доматот, а бидејќи ликопенот е растворлив во маснотии, ќе имате најдобар ефект ако јадете домати со маслиново масло. Ликопенот е антиоксиданс кој помага да се намалат изгорениците на кожата до 40 проценти. Добивањето здрава доза на ликопен помага да се спречат изгореници што спречуваат да потемнувате побрзо и повеќе.

Користете масла со природен заштитен фактор

Кога се сончате, покрај кремите за сончање, користете масла. Не треба да го заменува вашиот вообичаен крем за сончање, но одредени масла како авокадо, кокос, малина и морков може да се користат за дополнителна доза на хидратација и заштита на заштитен фактор. Пред да се сончате и да го користите маслото, не го изоставувајте кремот со заштитен фактор од 30 до 50.

Не претерувајте со сончање

За бронзен тен не треба премногу долго да се изложувате на сонце, бидејќи на тој начин можете да добиете само контраефект. Со други зборови, не останувајте на сонце подолго отколку што вашата кожа може да создаде меланин. Меланинот е пигмент одговорен за сончање, и секој има ограничена точка за производство на меланин, што е обично два до три часа. По ова време, вашата кожа нема да се затемни ниту следниот ден.

Бета каротен

Доколку сакате да потемнете што е можно побрзо, препораките се да консумирате храна богата со бета каротен. Храната како моркови и сладок компир е богата со бета каротен што ви помага да потемнувате без изгореници. Исто така, бета каротенот ја намалува чувствителноста на сончевото зрачење кај луѓето со фотосензитивни болести.

Паметно изберете го времето за сончање

Изборот на време кога ќе се сончате на плажа е многу важно, бидејќи сонцето е најсилно помеѓу пладне и 15 часот. Ако во овој момент сте изложени на сонце, имајте на ум дека таквата изложеност ќе предизвика најмногу штета на вашата кожа поради јачината на УВА и УВБ зраците и веројатно ќе го зголеми ризикот од рак на кожата.

Можеби ќе ве интересира

Немаат ниту сонце ниту море, а туризмот сред пандемија им е четири пати подобар отколку во Хрватска

M T

Како да се избегне несоницата во топлите летни ноќи?

CENTAR MKD

Ако страдате од висок крвен притисок во текот на летото, ова се работи што никогаш не треба да ги правите

M T