Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаМозаик

Неколку начини за да се изгасне жедта во летните горештини

Вообичаено од човечкиот организам испаруваат 2-2,5 литри вода за едно деноноќие, а во топлината или при големи физички оптоварувања дури до 4л. за 24 часа. При губење на 1л. течност почнува да не мачи жед, при 2л. се намалуваат ментални активности, а при 4л. можни се срцеви напади, па дури и губење на свеста. 1/3 од недостатокот на влага може да се компензира со леб, супи, овошје и зеленчук, но 2/3 треба сами да обезбедите. Еве неколку информации за различни пијалоци кои ја регулираат жедта.

Чај (5 поени)
Најдоброто средство за регулирање на жед без разлика дали е топол или ладен. Зелениот чај содржи витамин Р, кој влијае позитивно на функцијата на крвните садови. Црниот чај, поради содржината на кофеин, тонизира уште подобро.
Тајна: топлиот зелен чај е способен да ја заштити кожата од ултравиолетовите зраци – 4 чаши дневно и резултатот е видлив.
Не се препорачува: Пиење повеќе од 8 чаши чај дневно.

Вода (4 поени)
За способноста за регулирање на жедта, поради големото количество соли и биолошко активни материи, минералната вода зазема второто место по чајот. Таа освежува, го поттикнува апетитот и го отстранува заморот. Ако немате гастрит или чир на желудникот, можете да пиете газирана вода – јаглеродната киселина, влегува во устата, предизвикува силно одвојување на плунката и така дополнително го намалува чувството за жед.

Тајна: Додадете парченца лимон или неколку боровинки во водата и на тој начин уште полесно ќе го победите “непријателот”.
Не се препорачува: Пиењето вода од чешма, а исто така ледено студена или дестилирана вода.

Сокови и Нектар (3 поени)
Во топлината треба да се разредува сокот со вода.
Не се препорачува: Пиењето сок, подготвен од сув концентрат.

Јогурт (4 поени)
Одлично средство за отстранување на жед. Јогуртите кои содржат бифидобактерии, помагаат и за враќање на нормалниот состав на микрофлората на цревата. Јогурт може да се употребува и со овошје или со зеленчук.
Тајна: Во процесот на ферментација, лактозата се претвора во млечна киселина и затоа јогурт е особено погоден за луѓето кои страдаат од индивидуална неподносливост на млекото.
Не се препорачува: да се комбинира со млеко.

Свежо млеко (3 поени)
Кога е топло изберете ниско калорични видови или разредете го со вода.
Тајна: Чајот со млеко е тонизиран пијалок, кој влијае поволно на слузницата на желудникот.
Не се препорачува: Пиење млеко после јадење, бидејќи тоа го намалува стомачниот сок.

Пиво (2 поени)
Алкохолните пијалоци не можат целосно да ја обноват загубата на вода. Покрај тоа пивото е високо калорично и не е соодветно за оние кои почитуваат диета.
Тајна: во мали количини пивото го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, влијае позитивно на бубрезите, го спречува создавањето на камења и ги зголемува заштитните сили на организмот.
Не се препорачува: големо количество пиво.

Компот (2 поени)
Компот не се однесува на пијалоците, туку кон слатките десерти, бидејќи највредно во него не е течноста, туку овошјето. Способноста на компотот за регулирање на жед е ниска, содржи повеќе шеќер отколку органски киселини и минерални соли.
Тајна: Разредете го со малку вода, а можете да додадете и црвено вино (1 чаша вино на 3 чаши компот).
Не се препорачува: Пиењето премногу студен компот.

Лимонада (1 поен)
Вообичаено, овошниот сируп е заменет со поевтини концентрати и бои, ароматизери, адитиви и конзерванси. Оваа “хемија” не ја згаснува жедта, туку предизвикува уште поголема жед.

Тајна: корисна лимонада можете да направите во домашни услови од исцеден лимон со минерална вода.

Не се препорачува: регулирање на жед со она што денес може да наречеме “Стандардна” лимонада, купена од продавница – подобро пијте сок.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе