Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаЗдравје

Еве рецепт за крема со која ќе ја исчистите и затегните кожата со природни состојки

За припремање на оваа крема е потребно: 150 грама кисела павлака, 30 мл 70 % алкохол, 1 – 2 лажици сок од свежа краставица, една супена лажица маслиново масло, една свежа жолчка од јајце, две капки етерично масло и празна кутија од 200мл.

Припрема: Добро измешајте ја павлаката со жолчката, додајте го сокот од краставица и масло. На крајот додајте го алкохолот.Се добро измешајте и ставете во празната кутија. Ставете ја кутијата во фрижидер малку да се згусни.

Рок на траење е 3 месеци. Кремата да се чува во фрижидер добро затворена. На капачето од кутијата поставете парче фолија или мрсна хартија, затоа што на тој начин се заштитува кремата.

Кремата можете да ја користите како дневна или ноќна, За време на летниот период користете ја како ноќна, за да не ви остава пигментни флеки од алкохолот под дејство на сонцето…

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе