19.8 C
Скопје
20. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна Шема Здравје

Еве рецепт за крема со која ќе ја исчистите и затегните кожата со природни состојки

За припремање на оваа крема е потребно: 150 грама кисела павлака, 30 мл 70 % алкохол, 1 – 2 лажици сок од свежа краставица, една супена лажица маслиново масло, една свежа жолчка од јајце, две капки етерично масло и празна кутија од 200мл.

Припрема: Добро измешајте ја павлаката со жолчката, додајте го сокот од краставица и масло. На крајот додајте го алкохолот.Се добро измешајте и ставете во празната кутија. Ставете ја кутијата во фрижидер малку да се згусни.

Рок на траење е 3 месеци. Кремата да се чува во фрижидер добро затворена. На капачето од кутијата поставете парче фолија или мрсна хартија, затоа што на тој начин се заштитува кремата.

Кремата можете да ја користите како дневна или ноќна, За време на летниот период користете ја како ноќна, за да не ви остава пигментни флеки од алкохолот под дејство на сонцето…