Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаМозаик

Синоптичарите најавуваат 39 степени за деновиве, а ние ви носиме нова тура трикови: Како да се разладите во овој пекол?

Синоптичарите најавуваат врели денови со температури до 39 степени.

Ви пренесуваме неколку корисни трикови кои можат да ви помогнат за разладување во текот на ноќта доколку немате клима уред. Ако тешко заспивате поради жештините, прочитајте ги овие трикови кои можат да ви помогнат колку-толку да се разладите и полесно да заспиете.

1. Влажна крпа на прозор

Отворете го прозорот и ставете влажна крпа која во жешките ноќи ќе работи како клима уред.

2. Коцки лед пред вентилатор

Собата пред спиење разладете ја така што коцки лед ќе ставите пред вентилатор.

3. Исфрлете ги сите извори на топлина од собата

Отстранете ги сите електронски уреди од собата во која спиете. Важно е да се напомене дека не е добро да го полните мобилниот телефон во собата во која спиете бидејќи емитува непотребна топлина.

4. Ладна купка за нозе

Една ладна купка, не само што ќе ве разлади, туку и ќе ви помогне полесно да заспиете. Со ладењето на нозете, доаѓа до автоматска реакција на организмот: ќе се зголеми циркулацијата во тој дел од телото.

5. Ледени чорапи

Посебно во топлите ноќи, ќе ве освежат ледените чорапи. Само ставете чорапи во замрзнувач, а пред спиење ставете ги на нозе.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе