Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Летна ШемаКујната од CentarВо тренд...

Баварски крем како десерт или фил за торти и колачи: Преубав и сладок вкус…

Овој рецепт е сè што ќе ви треба кога станува збор за слатки…

Направете сами баварски крем – лесен десерт кој можете да го послужите како освежувачки десерт за време на летните денови, но и како универзален крем за полнење крофни, кроасани, за филување палачинки, торти…

Состојки:

500 мл млеко; 250 гр шеќер; 20 гр желатин; 6 јајца; 400 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

Одвојте ги белките од жолчките, па со миксер разматете ги жолчките. Во тенџере ставете млеко и загрејте, па додајте шеќер и разматени жолчки со непрекинато мешање. Кога кремот ќе згусне, тргнете го садот од шпорет и оставете да се излади.

Разматете желатин во вода, и со мешање додајте го изладениот крем. Со миксер разматете слатка павлака, па соединете со смесата од жолчки. Добро изладете во фрижидер пред послужување.

Ако го служите како десерт, а не како полнење или фил, имате безброј можности – баварскиот крем послужете го со кекс, овошје, сладолед…

Уживајте!

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе