21.8 C
Скопје
28. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » загадување
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Арсовска не може да се бори против загадувањето со укинување мерки и намалување средства за животна средина

M T
Соопштение на СДСМ: Градоначалничката Данела Арсовска смета дека со мерка која траеше само еден ден како што беше бесплатниот автобуски превоз го решила аерозагадувањето во...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Шилегов: За речиси двојно го намаливме загадувањето на воздухот за четири години, стратегијата функционира

M T
Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје и тоа е добра вест за скопјани. Официјалните бројки покажуваат нешто многу поразлично од тоа што го покажувале...
СВЕТ

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

M T
Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни честички во воздухот во голема...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Како власт ВМРО-ДПМНЕ поттикнуваше загадување, денес како опозиција се противи на повеќе пари за инвестиции во обновливи извори на енергија

M T
Како власт ВМРО-ДПМНЕ поттикнуваше загадување, денес како опозиција се противи на повеќе пари за инвестиции во обновливи извори на енергија Ништо ново од ВМРО-ДПМНЕ, партијата...
МАКЕДОНИЈА

Отпадните води од четири свињарски фарми ја загадувале реката Осојница

M T
Државниот инспекторат за животна средина утврди дека реката Осојница во Виница се загадува од отпадните води од четири свињарски фарми. Надзорот се изврши со овластен...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

CENTAR MKD
Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10 честичките не работат, велат од Министрството за здрава и животна средина. Проблем...