Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » истражување
CentarМозаик

МРАЧНО истражување – Еве што (најверојатно) ќе ги уништи луѓето

M T
Истражувачите од Гугл Дипмајнд и Универзитетот во Оксфорд заклучија дека е „веројатно“ суперпаметната вештачка интелигенција да го означи крајот на човештвото – мрачно сценарио кое...
Мозаик

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ – Дури 70 отсто од жените сакаат мажите да им го прават тоа во кревет

M T
Истражувањето спроведено од компанијата LoveHoney, која произведува секс играчки, покажува дека повеќето луѓе се возбудуваат од „мали чудовишта“ во сексот. Според медиумите, во истражувањето учествувале...
КоронавирусМакедонијаАнализа

Истражување: Oд 16.691 хосипитализација поради ковид, 1.114 се регистрирани по вакцинација

M T
Вакцините против КОВИД-19 се високо ефективни и во македонската популација во спречување тешка болест и смрт. Вакцините од различните производители немаа големи разлики во нивната...
UncategorizedМакедонија

МОН: Науката и истражувањето се носители на напредокот во општеството, со промена на моделот на финансирање обезбедуваме нивен континуиран развој

M T
Република Северна Македонија презема конкретни чекори и посветува огромно внимание на развојот на науката, истражувањето и иновациите кои се клучни носители на севкупниот општествено –...
МакедонијаВо тренд...

ОЈО за гонење организиран криминал и корупција ќе ги истражува јавните набавки за изградба на модуларните болници

M T
Трагичниот настан што се случи во Тетово иницираше Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција согласно своите надлежности да отвори предмет по...
КоронавирусВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Истражување: Инфекцијата со коронавирус е три пати помала кај вакцинираните

M T
Целосно вакцинираните луѓе во Англија имале три пати помала веројатност да бидат позитивни на коронавирус отколку невакцинираните луѓе, според британското истражување објавено денеска. Тоа е...
КоронавирусCentarВо тренд...

Истражување: Најчести симптоми на Ковид-19 кај оние што се вакцинирани

M T
Како што се менува коронавирусот, така се менуваат и симптомите што ги предизвикува оваа болест кај луѓето. Губењето мирис, на пример, порано беше еден од...
Коронавирус+CentarЗдравјеВо тренд...

Истражување: Луѓето кои не сакаат да се вакцинираат можеби имаат помал коефициент на интелигенција?

M T
Луѓето кои одбиваат вакцинација во просек имаат пониски когнитивни способности, односно помалку интелигенција, покажа една голема студија. Бидејќи стекнувањето колективен имунитет на САРС-CoV-2 е главен...
Коронавирус

Британски научник: Речиси е неизбежно да имаме по 100.000 новозаразени од Ковид-19 во еден ден

M T
Научен советник на британската влада изјави дека скоро е неизбежно бројката на нови случаи од Ковид-19 да достигне до сто илјади дневно. Нил Фергусон, професор...
КоронавирусCentarСвет

Истражување: Колку време е потребно за телото да се опорави по КОВИД?

M T
Паметните часовници и други слични уреди им помагаат на научниците да ги следат долгорочните ефекти на ковид врз човечкото тело. Користејќи доброволни податоци од стотици...
КоронавирусCentarСветВо тренд...

Од коронавирусот, мозокот може да „остари“ за 10 години

CENTAR MKD
Луѓето кои се опоравуваат од ефектите на коронавирусот можат да претрпат сериозно оштетување на функциите на мозокот, а во најлоши случаи може да се појави...
КоронавирусCentarТОП ВЕСТИ

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

CENTAR MKD
Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани пациенти со коронавирус, покажа мала...
КоронавирусCentarСветВо тренд...

Зошто вториот бран на коронавирусот е помалку смртоносен: Научниците имаат доказ и повеќе теории

CENTAR MKD
Вториот бран на коронавирус, кој моментално ја погодува цела Европа, е помалку смртоносен од првиот во пролетта, а пациентите се со помала веројатност дека ќе...