25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Струја
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Домашното производство на електрична енергија е зголемено, јавните институции ќе ја намалат потрошувачката на струја за 15% месечно

M T
Електрична енергија оваа зима ќе има доволно, но од секој од нас зависи како и за што таа ќе се користи. АД ЕСМ во првите...
МакедонијаБизнис

Северна Македонија, Албанија и Србија заедно обезбедуваат храна и струја за своите граѓани пред почетокот на кризната зима – Втор ден интензивна агенда на Отворен Балкан во Тирана

M T
Денес во Тирана продолжува работата на меѓувладините групи и стопанските комори на земјите членки на Отворен Балкан со фокус на менаџирање и брза реакција при...
Бизнис

Нови тарифни блокови за струјата: Оние што трошат повеќе ќе плаќаат поскапо, штедливите поевтино

M T
Цените на блоковите ќе важат само за време на скапата тарифа. Оние што трошат многу ќе плаќаат поскапо за потрошената електрична енергија, и обратно. Во...
CentarМозаик

Намалете ги сметките: Апарати за домаќинство кои „голтаат струја“ дури и кога не работат

M T
Поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус, како и актуелната војна во Украина, цените на струјата драстично растат низ цела Европа, што најмногу се одразува...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ правеле дубари со струјата на граѓаните

M T
Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се најголемо разочарување, не сработеа ништо во интерес на граѓаните и оштините. Во секоја општина предводена од градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ има назадување...
CentarМозаик

СТОП ЗА СТЕНД БАЈ РЕЖИМОТ – Заштедете енергија со исклучување на „вампирските“ уреди

M T
Британските домаќинства би можеле да заштедат во просек 147 фунти годишно со исклучување на таканаречените вампирски уреди. Вампирските уреди се електроника кои трошат изненадувачка количина...
CentarМозаик

Пониски трошоци: Дали навистина штедите ако го исклучите од струја телевизорот или машината

M T
Сметките за струја и парно ги зголемуваат месечните фиксни трошоци на многу потрошувачи. За да не ја трошат непотребно енергијата, многу луѓе, особено кога се...
МакедонијаЛокално

Утре без струја делови на Карпош, Кисела Вода, Сопиште и Аеродром

M T
Од ЕВН Македонија информираат дека утре поради планирани прекини во дистрибутивниот систем за електрична енергија без напојување ќе останат: – во периодот од 08:30 до...
МакедонијаБизнис

Бислимоски: Рестрикции нема да има, но неопходно е рационално трошење на струјата

M T
Рестрикции нема, снабдувањето со електрична енергија е стабилно и состојбата во енергетскиот сектор е под контрола – ова е заклучокот од одржаниот координативен состанок на...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ветивме и ги решаваме проблемите, ТЕ-ТО ќе произведува струја за АД ЕСМ до крајот на месец март, обезбедено е парно греење за Скопје

M T
Соопштение на СДСМ: Владата предводена од СДСМ на вчерашната сеница донесе одлука за продолжување на мерката со која дополнителните количини на електрична енергија ќе се...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Професорот Мицкоски не знае да пресмета, велеше струјата ќе се покачи за 40 отсто

M T
Со месеци Христијан Мицкоски ја лажеше јавноста и ширеше страв и паника меѓу граѓаните дека цената на струјата ќе се покачи за 40 отсто, предвидуваше...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со мобилизација на сите капацитети, Владата предводена од СДСМ спречи драстичен раст на цената на струјата

M T
Соопштение на СДСМ: Со брза и навремена реакција, Владата предводена од СДСМ успешно спречи ценовен шок за граѓаните и драстично зголемување на цената на струјата....
МакедонијаЛокално

Без струја дел од Аеродром, а утре дел од Илинден

M T
Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без...