16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » бектеши
Бизнис

Бектеши и министри од регионот во Софија ќе разговараат за снабдувањето со енергенти

M T
Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска ќе учествува на министерски состанок за регионална соработка за енергетска безбедност, диверзификација и зелена транзиција, што ќе се одржи...
Македонија Бизнис

Бектеши: Година на надминување на пречки и важни чекори кон поефикасна трговија во регионот

M T
На завршниот настан на годинашната „ЦЕФТА недела“ фокусот беше ставен на промовирање на напорите за подобрување на движењето на стоки и услуги на ЦЕФТА пазарите....
Македонија Бизнис

Средба Бектеши – Ризваноли: Почнуваат преговори за набавка на јаглен од Косово во Северна Македонија

M T
Министерот за економија Крешник Бектеши придружуван од заменик- директорот на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), Имер Зенку оствари работен состанок со министерката за економија...
Македонија Бизнис

Бектеши го презентираше граѓанскиот буџет за 2022 година: Повеќе средства за капитални инвестиции, обновливи извори на енергија, поддршка на МСП и домашниот туризам

M T
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата го презентираше Предлог-буџетот на Министерството за економија за 2022 година. Министерот се осврна на проектите...
Бизнис

Бектеши-Савада: Зголемување на билатералната трговија и инвестициите помеѓу Македонија и Јапонија

M T
Министерот за економија Крешник Бектеши се сретна со новоименуваниот амбасадор на Јапонија Хиронори Савада. На средбата беше констатирано дека има позитивен развој на билатералните односи...
Centar Бизнис Во тренд...

Бектеши: Со економските политики за развој на иновативноста, инвестиции во технолошкиот развој и подобрување за условите за водење бизнис ќе ја постигнеме посакуваната трансформација на економијата

CENTAR MKD
„Во наредните четири години како Министер за економија ќе продолжам да водам економска политика чија цел ќе биде развој на иновативноста и инвестиции во технолошкиот...