Browsing Category

Преспански договор

Хан: Постојат закани кон пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои сакаат да го поддржат договорот

Еврокомесарот за проширување на Унијата, Јоханес Хан, за австриски „Стандард“ изјави дека е запознаен со заканите кон пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои сакаат да ја напуштат партиската позиција и да ја поддржат Владата во…

(Видео) Заев: Не им се нудат пари на пратениците да гласаат за уставните измени

Вистинската опција е парламентот, а не предвремените избори, порача денеска премиерот Зоран Заев во врска со уставните измени што ги предложи Владата, а кои се влезени во собраниска процедура. Седница на која ќе се дискутира за уставните…

Премиерот Заев се огласи во јавноста: Оваа порака до пратениците треба да ги подзамисли народните…

Првиот човек на Владата, Зоран Заев, доцна синоќа преку фејсбук-статус се огласи по доставувањето на четирите амандмани за промена на Уставот во Собранието. Тој порача дека пратениците имаат историска должност да го обезбедат патот на…

Мицкоски пак му пиша на Заев

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски му пиша отворено писмо на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. - СДСМ одби, Премиерот молчи. Паднаа маските и се покажа вистинското лице на власта. За жал СДСМ имаше прилика да докаже…

Заев сè уште не ги поканил пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на средба, Мицкоски се сретнал со Ахмети

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера оствариле средба, каде што се разговарало за излез од актуелната ситуција, потврди Артан Груби за „Макфакс“. Груби вели дека на средбата се разговарало и…

Земан за референдумот: Бојкот, незаинтересираност или лошо поставено прашање можат да бидат причини…

Ако е многу ниска излезноста на референдумот тоа може да значи три работи: бојкот, незаинтересираност или лошо поставено прашање. Кое од овие три работи важи за Македонија тоа треба самите да си одговорат, порача претседателот на Чешка,…

Костадинов: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се должни да ја следат волјата на граѓаните за европска иднина

Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба да престанат со измислување нови, нелогични барања со кои се обидуваат повторно да ја вратат амнестијата за Никола Груевски, рече денеска во изјава за медиумите Костадин Костадинов,…

Премиерот Зоран Заев со остар одговор до ВМРО ДПМНЕ: Нивните барања се неприфатливи, ова се чекорите…

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада со мандат од 100 дена според Пржинскиот модел, за нов јавен обвинител и анкетна собраниска комисија за референдумот се апсолутно неприфатливи, изјави премиерот Зоран Заев денеска во Охрид, каде што…

Резултатите од референдумот да се спроведат во Собрание, вели Богданов

Костадин Богданов, еден од реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ, пред почетокот на состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека ќе ги разгледуваат наредните чекори. Има опција да се поддржи договорот во Собрание или предвремени…

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предлагаат формирање анкетна комисија за референдумот

Пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ до Собранието доставија предлог-одлука за формирање анкетна комисија за испитување на целокупниот процес на референдумското изјаснување. „Покрај периодот на кампањата,…

(Видео) Високиот функционер на СДСМ од пред штабот на ДПМНЕ им порача на Мицковски и екипата што ги…

- Врвот на ВМРО ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски пред целата јавност мора да докаже дали навистина е за ЕУ и НАТО или најважна од се им е амнестијата на Никола Груевски, порача Костадин Костадинов од СДСМ.…

СДСМ “распали” по ВМРО ДПМНЕ

Нервозата во врвот на ВМРО-ДППМНЕ денеска кулминира со недозволиво понижување на граѓаните. За ВМРО-ДПМНЕ, над шестотини илјади граѓани што гласаа на референдумот се нерелевантни, се вели во реакцијата на СДСМ. Според партијата, тоа е…

Руската амбасада се огласи со реакција по повод написот за референдумот

Амбасадата на Русија во Македонија на својот твитер -профил реагира на насловната страница на британскиот весник „Гардијан“, кој пишуваше дека резултатот на референдумот во Македонија е уште една победа за Русија. „Драг ‘Гардијан’ ( и…

Ципрас и Заев меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир, тврди шведски новинар

Грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев, се меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир, изјави Виктор Нумелин, специјален уредник за Нобеловата награда во шведската новинска агенција ТТ, во интервју за грчката новинска…

Нимиц: Фокусот да се стави на оние кои излегоа и гласаа бидејќи оние кои беа против не нудат друга…

Еден ден по референдумот во Македонија, за грчката телевизија „Антена“ во Њујорк посредникот на Обединетите нации во македонско-грчките раговори за името, Метју Нимиц, коментирајќи го референдумскиот ден во земјава, како и недоволниот одѕив…

Коѕијас: Референдумот во Скопје не е услов за преспанскиот договор

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, во интервју за ЕРТ порача дека референдумот во Скопје не е ниту услов, ниту правно барање за имплементирање на договорот од Преспа, туку се работи за избор на Скопје. Коѕијас објасни…

Кнајсл: Резултатот од референдумот во Македонија е јасен сигнал

И покрај неуспешниот референдум во Македонија, кој беше резултат на слабиот одѕив на гласачи, австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, смета дека резултатот претставува „јасен сигнал на поддршка“ за решавање на спорот…

Баздникин: Македонските гласачи не излегоа бидејќи се против одлука што се обидуваат да ја наметнат…

Сергеј Александрович Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, во интервју за „Спутник“ изјави дека факт е дека референдумот во Македонија е неважечки. Според него, референдумот како демократска форма на…

Опозицијата во паника: Димитров се огласи во јавноста по фалсификуваното соопштение за негова…

Министерството за надворешни работи најостро ги осудува малициозните обиди за ширење лажни вести и децидно ја демантира дезинформацијата дека министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, дал оставка.…

НИКОЛА ДИМИТРОВ ОСТАНУВА ВО ПРВИТЕ РЕДОВИ: Не е точно дека си поднел оставка од министерската…

Не е точна информацијата која проструи во јавноста дека министерот за надворешни работи си поднесе оставка, објави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Министерството за надворешни работи најостро ги осудува малициозните обиди за…