Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Преспански договор

Иванов пак избега од новинарски прашања: Драматичен говор на македонскиот претседател…

Народот го отфрли Преспанскиот договор со неизлегување на референдумот, изјави претседателот Ѓорге Иванов во обраќање до граѓаните. „Бојкотот е гласот на потценетите и неслушнатите. Референдумот не успеа, не ја потценувајте волјата на…

” Панични реакции во врвот на ВМРО-ДПМНЕ откако над 600.000 глаѓани гласаа…

Неоснованите пријави се панични реакции во врвот на ВМРО ДПМНЕ откако над 600 илјади граѓани слободно, на референдумот, гласаа ЗА, реагира СДСМ, по прес-конференцијата на опозицијата во врска со референдумот. „Граѓаните и институциите…

САД се огласија во врска со референдумот во Македонија

САД ги поздравија резултатите од референдумот во Македонија, во кои граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. ,,САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на…

Бугарското МНР за референдумот:Губењето време не е од корист, ниту за земјата ниту за…

,,Политичката елита на нашиот сосед мора да покаже зрелост и да најде начин да ги реши тешките проблеми. Заложбата е иднината на државата и иднината на сите нејзини граѓани. Референдумот е највисока демократска практика, со изразена волја…

Се огласи Ципрас по референдумот во Македонија

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, денеска, по завршувањето на референдумот во земјата, остварил телефонски разговор со премиерот Заев, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА. Според информациите, Ципрас упатил пофални зборови за…

Радувај се Македонијо: Европска Македонија освои повеќе гласови од кои било избори во…

Денес е важен ден за државата и граѓаните, рече во своето обраќање премиерот Зоран Заев и им честиташе на сите граѓани кои, како што кажа, достоинствено гласале и со мнозински глас порачале дека иднината на земјава е во НАТО и ЕУ.…

Обработени над 90 отсто гласови: Мнозинството гласале „за“, одѕивот околу 36,4 отсто

Според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија по гласањето на референдумот, од процесирани 92,23 отсто од гласовите – 91,38 отсто се „за“, а 5,72 се „против“. Според последно објавените податоци кои не се конечни и…

Се огласи најмоќниот човек во НАТО по референдумот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг повтори дека вратите на Алијансата остануваат отворени за Македонија, но дека сите процедури претходно мора да бидат завршени. „Го поздравувам гласот „за“ на референдумот. Итно ги повикувам…

Димитров: Се бројат само гласовите на оние кои гласаат, пратениците да ја послушаат…

Мнозинската волја на народот е јасно изразена. Можат да се бројат само гласовите на оние кои гласаат, порача преку неговиот профил на „Фејсбук“, министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „Ако од над 650.000 граѓани, над 600.000…

Премиерот Зоран Заев најави ново обраќање до нацијата, се очекува во секој момент

Во 22.45 часот во медиа центарот на „Коалицијата Заедно ЗА европска Македонија“ (хотел Александар Палас), изјава за медиуми ќе даде Зоран Заев, претседател на Владата на Република Македонија. Centar.mk ќе се вклучи во живо.…

Вечерва се огласи Грција околу референдумот

Грција го почитува изборот на граѓаните од соседната земја, соопшти Министерството за надворешни работи на Грција, по референдумот. Оттаму резултатите ги коментираат како контрадикторни. Преку соопштение, грчкото МНР вели дека Грција…

12 лица приведени во полициска станица заради нарушувАње на референдумскиот процес

Денешното референдумско изјаснување на граѓаните на Република Македонија мина мирно, без поголеми нарушувања на јавниот ред и мир, рече портпаролот на МВР Тони Ангеловски на прес конференцијата по завршувањето на гласањето.…

Првични резултати: Скоро сите гласале “ЗА”

Oд обработени 69.089 гласачки ливчиња, 62.940 гласачи (91,1 отсто) одговориле „за“ на референдумското прашање, а „против“ биле 6,04 отсто (4.172). Обработени се 16 отсто од гласачките ливчиња. Ова се првите резултати што ДИК ги објавува…

Се огласи Мицковски: Граѓаните ја испратија најгласната порака – Ова е Македонија

Граѓаните кои гласаа против договорот, и оние кои oдбраа да апстинираат, ја испратија најгласната порака, ова е Македонија. „Овде живеат Македонци, нашиот идентитет е македонски, нашиот јазик е македонски, нашите предци биле Македонци“,…

(Видео) Прослава на приврзаниците на „Бојкотирам“ пред парламентот

Пред Собранието на РМ започна прославата на привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се собираат по информациите за слабиот одѕив на референдумот. https://www.youtube.com/watch?v=6AYifaNGJJM Неколку стотици граѓани поддржувачи на…

ВМРО ДПМНЕ обвинета за организиран бојкот, се најавуваат итни превремени избори ако…

Премиерот Зоран Заев предмалку го нарече денешниот ден како успех за демократијата и успех за европска Македонија. Сега е следна волјата на граѓаните да биде испочитувана од страна на пратениците од ВМРО ДПМНЕ. Премиерот Зоран Заев го…

Приврзаниците на „Бојкотирам“ подготвуваат прослава пред Собранието

Пред Собранието на РМ почнаа да се собираат привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се подготвуваат за прослава. На булеверот пред македонскиот парламент веќе е наместена бина за говорници поради што е блокиран сообраќајот, а може…

Бранко Црвенковски бил избришан од избирачкиот список

Поранешниот претседател и премиер на Македонија Бранко Црвенковски на гласачкото место 2809 се обидел да гласал со пасош но го немало на избирачки список, известува набљудувачот на Цивил- Центар за слобода, објави CivilMedia. Инаку многу…

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати во 19 часот и 30 минути до нацијата: Centar.mk ќе се…

Ве известуваме дека во 19.30 часот во медиа центарот на „Коалицијата Заедно ЗА европска Македонија“ (хотел Александар Палас), изјава за медиуми ќе даде Зоран Заев, претседател на Владата на Република Македонија, информираат од Коалицијата…