Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Преспански договор

Амди Бајрам со неочекуван потег во собранието откако се гласаше за референдумот

Собранието ја донесе одлуката за распшување на референдумот кој ќе се одржи на 30. септември. Инаку Пратеникот Амди Бајрам реагираше откако собраниските служби избројаа 67 гласа. Според него гласал и тој, но неговата картица не била…

Заев: Сите треба да ги мотивираме граѓаните да гласаат на референдумот

Премиерот Зоран Заев бара од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ да ги повика граѓаните да излезат на референдумот кој Собранието денес треба да го распише. Заев го потвтори ставот дека ова според него е историска одлука за Македонија.…

Единствена Македонија ја повикува ВМРО-ДПМНЕ да се обединат за бојкот на референдумот

Единствена Македонија ја повикува ВМРО-ДПМНЕ да донесе одлука за бојкот на референдумот кој денеска ќе го распише Собранието за 30 септември годинава. „Во овие тешки моменти за Татковината кога пучистичката власт е во очајнички обид да…

(Видео) Деркоски: Ќе работиме согласно сo законите за успешно да се спроведе референдумот

Новите членови на Државната изборна комисија денеска потпишаа свечени изјави. Претседателот на комисијата, Оливер Деркоски рече дека ќе работат согласно со законите за успешно да се спроведе референдумот.…

Предлогот за референдум е подготвен, се чека одлука на ВМРО-ДПМНЕ

Предлог-одлуката за распишување референдум е подготвена и потпишана од парламентарното мнозинство. Претставници на партиите се на коопрдинација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, без опозициската ВМРО-ДПМНЕ чии пратеници…

Зекири: Собранието ќе го распише референдумот за 30 септември, прашањето се дефинира

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, вели дека денес со или без ВМРО-ДПМНЕ ќе биде распишан референдумот, а потврди дека истиот ќе биде одржан на 30 септември. Коментирајќи ја изјавата на Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека…