Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Кнајсл: Резултатот од референдумот во Македонија е јасен сигнал

И покрај неуспешниот референдум во Македонија, кој беше резултат на слабиот одѕив на гласачи, австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнајсл, смета дека резултатот претставува „јасен сигнал на поддршка“ за решавање на спорот околу името со Грција.

Со сличен став е и министерот за европски прашања на Австрија, Гернот Блимел, кој исто така посочи дека изразува уверување дека референдумот ќе доведе до решение.

error: Соддржината е заштитена.