Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Брнабиќ: Ќе треба да изградиме споменик за Кина за помошта која ни ја дава во кризна…

Србија ќе мора да и изгради посебен споменик на Кина, само за поддршката која земјата ни ја дава во оваа итна ситуација со коронавирусот, изјави денеска српската премиерка, Ана Брнабиќ. Брнабиќ, во телевизиско интервју објави дека…

СДСМ: Мерките на институциите се во служба на јавното здравје, цените на основните…

-Јавното здравје е приоритет број еден во државата и затоа секој поединец мора да преземе одговорност за негова лична заштита и за заштита на околината. Само со одговорно однесување кон јавното здравје можеме да придонесеме во справувањето…

Помпео: Кина сака да прикаже дека за вирусот виновни се САД

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во телефонски разговор со висок кинески дипломат, ги пренел силните американски забелешки за она што неговата земја го смета за обид на Кина вината за вирусот Ковид-19 да ја префрли на САД,…

Во Бугарија 67 заразени со коронавирус, предложено е да не се собираат повеќе од двајца…

Во Бугарија заразени се 67 лица со коронавирус, од кои пет се новозаболени во период од 24 часа. Ова го истакна раководителот на Централниот оперативен штаб, Венцислав Мутафчииски, на редовниот утрински брифинг на Академијата. „Имавме…

СЗО до властите: Тестирајте ги и изолирајте ги луѓето, мора да се разбие ланецот за пренос

Тестирајте го секој сомнителен случај, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гребрејзус, оценувајќи дека минатата недела дошло до брза ескалација на заболени од коронавирус.…

Брнабиќ: Не ја исклучувам можноста државата да воведе најтешки мерки вечерва

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, не ја исклучува можноста земјата вечерва да воведе подрастични, „најтешки“ мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот. Брнабиќ рече за „Пинк“ дека голем број граѓани вчера не ги сфаќале сериозно…

Крадци украле 50.000 маски од болнички магацин во Келн

Крадци вчера украле 50.000 маски од магацин за медицински материјали и заштитна опрема во Келн, Германија. Полицијата објави дека грабежот во округот Муелхајм во понеделникот наутро бил забележан од еден од вработените при…

Трамп воведе нови мерки против ширењето на коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, воведе нова група мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучително и избегнување митинзи во групи со повеќе од 10 лица и избегнување посети во ресторани, барови и трговски центри.…

Волонтери од САД ги примија првите инјекции против коронавирус

Американските научници ја почнаа првата фаза од тестирањето на вакцината против коорнавирусот врз луѓето, во надеж дека во рекорден рок може да ја развијат потенцијалната вакцина против Ковид-19. Првите инјекции ги примија здрави…

Владата ги замрзна цените на основните продукти и забрани извоз на брашно

Владата донесе одлука за замрзнување на цените на основните продукти, и тоа на состојбата на која тие биле на денот кога коронавирусот беше прогласен за пандемија од страна на Светската здравствена организација (СЗО). Отстапка од ова ќе…

Гувернерот на Њу Џерси: Националната гарда излегува на улиците

Гувернерот на Њу Џерси, Фил Марфи, ги повика граѓаните да останат дома по 8 часот наутро, и потпиша извршна наредба со која се ограничува работењето на одредени претпријатија и ги мобилизира членовите на Националната гарда да помогнат во…

Камионџиите што патуваат во ризичните земји да не контактираат со други лица и да спијат…

Владата ги прифати препораките на Министерството за здравство за превозниците што патуваат во средно и високоризичните земји. На лицата што патуваат во земјите со среден и висок ризик од Ковид-19, а кои управуваат тешки товарни моторни…

За еден ден, 13.903 луѓе се разболеле од коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) во светот регистрира 13.903 инфекции со коронавирус со нов вид во текот на денот, а 862 починаа, покажуваат податоците од извештајот на СЗО објавени синоќа на веб-страницата на оваа организација.…

Остри казни во Словенија – 15 години затвор за оние што намерно ја шират заразата

Во Словенија, каде што над 250 лица се заразени со коронавирусот, се преземаат сериозни мерки за борба против инфекцијата, така што секој угостител, трговец или друго лице што ги крши правилата и ја шири болеста може да добие осум години…

Затекнатите во викендички во кризните општини и околината ќе се вратат дома по проверка од…

Владата ги задолжи Министерството за внатрешни работи, Центарот за управување со кризи и Министерството за здравство да ја разгледаат можноста преку соодветен начин сите лица затекнати во своите викенд-куќи за одмор и рекреација, кои се…

Партиите согласни за одложувањето на изборите, денеска лидерска средба кај Пендаровски

Големите и помалите политички партии во текот на вчерашниот ден ги изнесоа своите пораки со кои побараа одложување за предвремените парламентарни избори закажани за 12 април поради состојбата со коронавирусот. За денеска е закажана…

МВР: Во Охрид и Куманово се почитуваат мерките на Владата

Вчера, полициски службеници на секторите за внатрешни работи во Охрид и Куманово во соработка со Државниот пазарен инспекторат спроведоа акциски контроли за почитување на одлуката на Владата, која се однесува на работењето на…

Судскиот совет и Врховниот суд да постапуваат само по итните предмети

Владата вчера на седница им порача на Судскиот совет и на Врховниот суд да ја разгледаат можноста и да направат план за одложување на судењата, со исклучок на оние судски предмети кај кои постои потреба од итност на постапување.…

Доктор Пановски: Ова е чудо, изгледа нема да имаме заразени од докторката

Докторот Никола Пановски во синоќешното гостување на телевизија Телма рече дека е чудо што најверојатно нема да има заразени од корона вирус од сега веќе разрешената директорка на Клиниката за кожни болести. -Мерките кои сега се…

Епидемијата се проширила како пожар: Во Италија пред 30 дена имало само 3 случаи на…

Поразителни бројки од Италија. Коронавирусот се распламти последниве денови кога бројките на починати и новорегистрирани се зголеми речиси за двојно од ден во ден. Така во еден ден вчера починале 348 лица, а се новозаразиле над 3.000…