10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » жртви
БИЗНИССВЕТ

Ненси Пелоси: Скапата енергија е „мала цена“ во споредба со украинските жртви

M T
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, рече дека скапата енергија што ја плаќа Европа е „мала цена“ во споредба со жртвите што...
ТЕМАМОЗАИК

Страшно предвидување: Во случај на НУКЛЕАРНА ВОЈНА, две третини од човечката популација ќе бидат избришани од лицето на Земјата

M T
Нуклеарната војна директно би довела до милиони и стотици милиони жртви, но индиректно, како резултат на подигање огромни количини прашина и отпад, многу повеќе луѓе...
СВЕТ

Стејт департмент: 25 милиони луѓе се жртви на трговија со луѓе во светот

M T
Околу 25 милиони луѓе се жртви на трговија со луѓе ширум светот, објави американскиот Стејт департмент, додека државниот секретар Ентони Блинкен посебно укажа на хуманитарните...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Авион со 133 луѓе се урна во Кина, бројот на жртви се уште не е познат

M T
Патничкиот авион Боинг 737 на кинеската авиокомпанија China Eastern Airlines се урна на југот на Кина, јавуваат медиумите. Според првите информации, во авионот имало повеќе...
СВЕТ

Расте бројот на жртвите во поплавите во Австралија – Бурата се движи кон центарот на Сиднеј

M T
Бројот на загинати во поплавите во источна Австралија денеска се искачи на десет, а воените хеликоптери продолжуваат да спасуваат луѓе од покривите на куќите во...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Силно невреме ги зафати Америка и Европа – Има и жртви

M T
Силно невреме ги зафати САД, населението е загрижено, а спасувачките служби се на нозе. Ништо подобро нема во северозападниот дел на Европа. Така, на пример,...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Руски авион се урна на Камчатка – две лица загинаа

M T
Две лица загинаа во падот на транспортниот авион Ан-2 на Камчатка, соопшти денеска прес-службата на руското Министерство за вонредни ситуации. Авионот се урнал при полетување,...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Бројот на жртвите од циклонот во Мадагаскар се искачи на 80

M T
Бројот на загинати од циклонот Батсирај, кој го погоди Мадагаскар за време на викендот, денеска се искачи на 80, соопшти државната агенција за помош при...
СВЕТ

Две жртви во пожар во ковид болница во Русија

M T
Две лица загинаа денеска во пожар во ковид болницата во Астрахан, на југот на Русија, пренесуваат медиумите во регионот. Пожарот избувнал во одделението за интензивна...
МАКЕДОНИЈА

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

M T
Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот со македонска регистрација...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Најголема катастрофа во Русија во последните 10 години: Бројот на жртви во рудникот се искачи на 57

M T
Инцидентот се случи откако се запали јагленовата прашина во вентилационата шахта , исполнувајќи го окното на сибирскиот рудник со чад, поради што на лице место...
МАКЕДОНИЈА

Идентификацијата на жртвите од автобуската несреќа ќе трае седум дена

M T
Процесот на идентификацијата на жртвите од автобуската несреќа, врз основа на ДНК-материјали, ќе трае седум дена. Ова го истакна министерот за надворешни работи, Бујар Османи,...
МАКЕДОНИЈА

Четиригодишни близнаци се најмладите жртви од автобуската несреќа во Бугарија

M T
Близнаците Луан и Албан Ахмети се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа што се случи утринава на автопатот „Струма“ во Бугарија, кога се запали автобус...
СВЕТ

Поплави во Канада предизвикаа одрони, се трага по исчезнати, а има и жртви

M T
Најмалку еден човек загина, а илјадници се евакуирани во лизгање на земјиштето и поплавите предизвикани од обилните дождови во Британска Колумбија, во западна Канада. Тело...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

За 73 отсто намален бројот на жртви на сообраќајниците во септември 2021, продолжуваат засилените контроли (ВИДЕО)

M T
За 73 отсто е намален бројот на жртви на сообраќајниците во септември 2021, соопштија денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски и претседателката на РСБСП Гордана...
МАКЕДОНИЈА

За три пати намален бројот на жртви во сообраќајки во август, продолжуваат засилените контроли

M T
Бројот на жртви на сообраќајниците во август 2021 е три пати помал од бројот на жртви во август 2020, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони...
СВЕТ

Талибанците ги бројат жртвите – загубивме повеќе луѓе од Американците

M T
Најмалку 13 американски војници и 90 цивили загинаа синоќа во две експлозии пред аеродромот во Кабул. Најмалку 28 припадници на талибанците загинаа во бомбашките напади...