Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » финска
СветТОП ВЕСТИ

Членките на НАТО денеска ги потпишуваат протоколите за прием на Шведска и Финска

M T
Членките на НАТО денеска ќе ги потпишат пристапните протоколи неопходни за покана на Шведска и Финска во воената алијанса на церемонија во седиштето на НАТО...
Македонија

Маричиќ денес е домаќин на министрите за Европа на Финска и Ирска

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска ќе биде домаќин на неговите хомолози од Ирска и Финска,Томас Бирн, и Тити Тупураинен,...
Свет

Нинисто: Финска не влегува во НАТО без Шведска

M T
„Финска нема да влезе во НАТО без Шведска“, изјави финскиот претседател Саули Нинисто. Тој говореше за време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО...
Свет

Турските власти денеска во Анкара ќе се сретнат делегација од Финска и Шведска

M T
Состанокот на турските претставници со делегациите на Финска и Шведска ќе се одржи денеска во Анкара, а една од темите на разговор е влезот на...
СветТОП ВЕСТИ

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

M T
Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Тој го поздрави барањето на...
CentarСветТОП ВЕСТИ

Тежок удар за Путин – Финска одлучи за НАТО

M T
Финскиот претседател и премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО, соопштено е денеска. Сојузниците во НАТО очекуваат дека Финска наскоро ќе добие членство, а...
СветВо тренд...

Шведска и Финска одлучуваат за влез во НАТО, клучни се следните денови

M T
Финска и Шведска се поблиску до одлучување за најверојатната кандидатура за членство во НАТО, а официјалното соопштение се очекува во наредните денови, потврди финската страна....
Свет

САД нудат безбедносни гаранции на Шведска и Финска при евентуално членство во НАТО

M T
САД се убедени дека можат да ги решат сите безбедносни проблеми што би можеле да ги имаат Шведска и Финска во однос на членството во...
Војна во УкраинаСвет

Руски хеликоптер навлезе во финскиот воздушен простор

M T
Руски воен хеликоптер го нарушил финскиот воздушен простор, соопшти финското Министерство за одбрана, додека земјата разгледува потенцијална кандидатура за членство во НАТО. „Типот на авион...
СветВо тренд...

Столтенберг: Доколку Шведска и Финска решат да влезат во НАТО, ние ќе ги пречекаме со раширени раце

M T
Роберта Мецола, претседателката на Европскиот парламент и Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, одржаа заеднички брифинг за медиумите во Брисел. „Се разбира, Финска и Шведска...
Војна во УкраинаСвет

Москва: Ако Финска и Шведска влезат во НАТО, ќе преземеме мерки на Балтикот

M T
Русија го предупреди НАТО дека доколку Финска и Шведска се приклучат на воената алијанса, таа ќе преземе акција на Балтикот. – Не може повеќе да...
Свет

Русија ги предупреди Финска и Шведска поради НАТО

M T
Русија ги предупреди Финска и Шведска за можно членство во НАТО. Русите тврдат дека овој потег нема да донесе стабилност во Европа, пренесува Би-Би-Си. Портпаролот...
Свет

Финска прогласена за најсреќна земја за живеење, Македонија последна од земјите во регионот

M T
Финска по петти пат го зазеде местото на најсреќна земја за живот, додека Македонија е на 89. место меѓу 146-те рангирани земји, според Светскиот извештај...