Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » битола
Македонија

Нов земјотрес утрово во Битола и околината

M T
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,...
Македонија

Состанок на кризниот штаб во Битола, ќе се разговара за надомест на штетите од земјотресот

M T
Битолскиот градоначалник Тони Коњановски, за денеска закажа состанок на општинскиот кризен штаб, на кој ќе стане збор за состојбата во Битола по вчерашните серија земјотреси....
Македонија

Тешко повреден пешак во Битола,откако во него удрил автомобил

M T
68-годишен пешак се здобил со тешки телесни повреди, откако патничко возило удрило во него. Како што информираат од МВР, утрово во 06.05 часот било пријавено...
Македонија

Кривичен суд: Техничкиот факултет во Битола не прифаќа да го изврши супервештачењето за „Ласкарци“

M T
Од Техничкиот факултет во Битола, каде по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во с. Ласкарци, на 17.12.2021 година...
Македонија

Претрес во Битола, приведени две лица

M T
На 25.11.2021 во 17.30 часот на ул.„Партизанска“ во Битола, полициски службеници од СВР Битола ги лишиле од слобода Т.Ж.(25) и З.Ж.(56), двајцата од Битола. При...
Македонија

Кондовски: Битола ќе добие современа противпожарна заштита

M T
Интегрален текст од изјава на кандидатот за градоначалник, Христо Кондовски: Почитувани сограѓани, Битола ќе добие современа противпожарна заштита по теркот на модерните европски градови. На...
Македонија

Кондовски: Заокружи 12 за победа на Битола уште во првиот изборен круг !

M T
Интегрален текст од изјава на кандидатот за градоначалник, Христо Кондовски: Почитувани мои сограѓани, Драги битолчанки и битолчани, Денес заедно ја заокружуваме една од најпрогресивните и...
Македонија

Пронајдени гранати на „Тумбе Кафе“ во Битола

M T
На 13.10.2021 во СВР Битола било пријавено дека на трибина на Градскиот стадион „Тумбе Кафе“ во Битола биле пронајдени артилериски гранати. Гранатите биле безбедно подигнати...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Кондовски: Обезбедуваме урбан и рурален развој за секоја микро средина во Општина Битола!

M T
Развојот на нашата Битола мора да допре до секоја општествена пора, до секој наш сограѓанин – независно дали живее во центарот на градот, во некоја...
Македонија Во тренд...

СДСМ победува во Битола, открива анкетата на агенцијата Стратум Р&Д напрачана од “Макфакс.

M T
На прашањето “Која партија сметате дека ќе победи на претстојните локални избори”, 34 % од испитаниците одговориле СДСМ, 25,1 % се изјасниле ВМРО – ДПМНЕ,...
Македонија

Во двор од куќа во Битола пронајдена неексплодирана граната

M T
Неексплодирана граната од 75 мм од Првата светска војна била пронајдена вчера при ископ во дворно место на улицата Цветан Димов во Битола. Гранатата била...
Македонија

Во Клиничката болница во Битола ставен во употреба нов апарат SPECT-CT гама камера

M T
Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска ја посети Клиничката болница во Битола. Во рамки на проектот „ Меѓународна агенција за атомска енергија од Виена“,...
Македонија

СДСМ: Граѓанска трибина во Битола „Најдоброто за нашата општина“ во 20.00 часот

M T
Денеска 23.07.2021 (петок) со почеток во 20.00 часот во Битола (Ракометно игралиште кај Градски парк) ќе се одржи граѓанска трибина под мотото „Најдоброто за нашата...
Македонија

СДСМ: Трибината во Битола ќе се одржи во петок, СДСМ останува заедно со граѓаните, ја креираме најдобрата понуда за секоја општина

M T
Соопштение на СДСМ: Вечерашната трибина,, Најдоброто за нашата општина” која вечерва требаше да се одржи во Битола се одложи поради временски неприлики и интензивни врнежи...
Македонија

Мотор удри во жена на улица во Битола

M T
Седумдесет и четиригодишна жена која пешачела на улицата Партизанска во Битола, вчера била прегазена од мотор. „Мотоцикл „јамаха“, со битолски регистарски ознаки, управуван од Д.Н.(28)...
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Силно невреме со град со големина на орев го погоди Пелагонискиот регион – Еве какви беа сцените

CENTAR MKD
Во тек е силно невреме во Пелагонискиот регион, кој е зафатен од силно невреме проследено со град со големина на орев. Погодени се Демир Хисар,...
MeteoCentar Centar Македонија

Град со големина на лешник ги погоди Демир Хисар и Битола

CENTAR MKD
Силен град нешто пред 19 часоѕ го погоди Демир Хисар. Нешто по 19 часот невремето се префрли и во Битола каде според граѓаните паѓал град...
MeteoCentar Centar Македонија

УХМР со вонредно предупредување: Скопската котлина ќе биде зафатена од силно невреме, можен е и град

CENTAR MKD
Од север кон Скопската Котлина се спушта нестабилна облачна маса од која се очекува во делови од котлината да има интензивен пороен дожд, силен ветер,...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Скопје на врвот според број на заразени, во Битола короната забрзано се шири – Еве во кои градови е најкритично

CENTAR MKD
Според завршените епидемиолошки анализи во моментов на вкупни и активни случаи на коронавирус по градови е следна: •Скопје 11941, активни 3551• Куманово 2161, активни 337•...