Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » закана
БизнисВо тренд...

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

M T
Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја во ЕУ. „Можно е да...
Свет

Медведев се заканува: Ова е само загревање

M T
Сојузникот на Путин и заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, упати нова закана до режимот во Киев по изјавата на украинскиот претседател...
Свет

Нов Стратегиски концепт на НАТО, Русија стана директна закана

M T
Нов Стратегиски концепт на Алијансата усвоија денеска шефовите на земјите членки на НАТО во Мадрид со кој се поставени приоритетите и клучните задачи за следната...
Свет

Русија со закана кон САД поради испраќањето на моќни ракетни системи во Украина

M T
Русија реагира на одлуката на САД за снабдување на Украина со напредни ракетни системи и муниција. Официјална Москва го нарече потегот екстремно негативен и се...
СветВо тренд...

Нова закана од Кремљ за Финска и Шведска: Грешка која ќе доведе до радикални промени

M T
Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков оцени дека влезот на Шведска и Финска во НАТО ќе биде уште една грешка со далекусежни последици....
Свет

Фон дер Лаен: Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок

M T
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен изјави дека Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок поради нејзината варварска војна во Украина. По разговорите...
Свет

Реакција од Балтикот на руската закана од нуклеарно оружје: Тоа е глупост

M T
Премиерката на Литванија Ингрида Шимоните ја коментираше последната закана од Дмитриј Медведев, кој рече дека веќе не може да се зборува за Балтикот без нуклеарно...
Војна во УкраинаСвет

Британското Министерство за одбрана: Русија продолжува да претставува значајна закана за Киев

M T
Британското Министерство за одбрана го објави најновиот „пресек на ситуацијата“ во Украина. „Се уште постои закана“, се вели во анализата. „Украинските сили продолжија да вршат...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Џонсон: Постапките на Путин сега се директна закана за цела Европа

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека руските сили мора веднаш да го запрат нападот на украинската нуклеарна централа во Запорожје и дека сега постапките...
Свет

Блинкен: Ова е закана за безбедноста на Европа

M T
Русија негира дека цели на цивили, иако има широко распространети извештаи за цивилни жртви и гранатирање на станбени области. Тие ги нарекуваат своите акции во...
БизнисСвет

ФБИ: Кина е најголема закана за долгорочната економска безбедност

M T
Заканата што кинеската влада ја претставува кон Западот е похрабра и поштетна од кога било досега, изјави директорот на американското Федерално биро за истраги (ФБИ),...
CentarМозаик

Цунамито за 10 години ќе претставува закана за околу половина од светското население

M T
ОН велат дека цунамито е една од најопасните природни катастрофи и дека урбанизацијата и туризмот во регионите подложни на цунами треба да се спречат, инаку...
Свет

Сериозна закана за терористички напад во Кабул во последната фаза на евакуација

M T
Американските сили на аеродромот во Кабул се во завршна фаза на евакуација. Нешто повеќе од 1.000 цивили останаа на аеродромот, но точното време и датум...