6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » пензија
МакедонијаВо тренд...

МТСП: Во тек етапната исплата на априлските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

M T
Министерството за труд и социјална политика известува на ден 26.04.2022 год. (вторник) започнува етапната исплата на априлските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно,...
Свет

Австриец една година го чувал телото на својата мајка во подрум поради пензијата

M T
За да не го загуби правото на пензија, маж во Австрија го чувал мумифицираното тело на мајка си во подрум повеќе од една година, соопшти...
CentarСвет

Оваа Британка 20 години не знаеше дека ја пропушта пензијата: Изгубила околу 88.000 евра

M T
Една Британка работеше надвор од Велика Британија поголемиот дел од својот живот, па немаше поим дека по нејзиниот 80-ти роденден во 2001 година, има право...
CentarБизнис

Важна вест за пензионерите – еве кога и како ќе биде исплатена септемвриската пензија

CENTAR MKD
Денеска Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за септември 2020 година, и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на...
CentarБизнис

Добра вест: Од утре пензионите ќе ја добијат јунската пензија

CENTAR MKD
Од Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информираат дека од утре, 26 јуни, почнува исплатата на јунските пензии. „Со цел да овозможиме поголема заштита...
Бизнис

Владата одлучи мартовската пензија што требаше да стигне во април ќе се исплаќа од 28-ми март

CENTAR MKD
На денешната седница Владата ја разгледа и усвои информација за исплата на пензии за март 2020 година на предлог на Кабинетот на заменик на претседателот...
БизнисТОП ВЕСТИ

Заев: Во пензија ќе се оди на 64 години, а не како досега со избор на 67 години – Пуштен е нов закон во Собрание

CENTAR MKD
Носиме нов закон наместо досега со избор до 67 години да се оди во пензија, сега ќе се оди во пензија на 64 години, најави...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Царовска вечерва со добра вест – Најави скок на минималната плата и вонреден раст на пензиите во Македонија

CENTAR MKD
Потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска на граѓанската трибина „На Прав пат“ во Кочани најави дека наскоро следува ново, значително покачување на минималаната плата, а со...