10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » охрид
МАКЕДОНИЈАЛОКАЛНО

МЖСПП: И градот Охрид добива мониторинг станица за квалитет на воздухот

M T
Екипaта на Министерството за животна средина и просторно планирње започна со поставување на новата автоматска мониторинг станица за следење на квалитетот на амбиентниот воздух во...
МАКЕДОНИЈА

Посебен сообраќаен режим во Охрид поради „Преспа форум дијалог 2022“

M T
Секторот за внатрешни работи Охрид ги известува граѓаните на Охрид дека од денес до 18 јуни, поради реализација на самитот „Преспа форум дијалог 2022“ што...
МАКЕДОНИЈА

Министерките за култура на Србија, Албанија и на Северна Македонија на прошетка во старото јадро на Охрид, на „Отворен Балкан“

M T
Во рамките на самитот на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“, што се одржува вчера и денеска во Охрид, вчеравечер дел од високите гости од регионот имаа...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Земјотрес во јужниот дел на Охридско езеро, почувствуван во Охрид и околината

M T
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,...
МАКЕДОНИЈА

39 санкции за брзо возење на територија на СВР Охрид

M T
Во текот на вчерашниот ден (06.02.2022) на територијата на СВР Охрид спроведена e акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема...
МАКЕДОНИЈА

Константин Георгиески: Охрид заслужува да оди напред, а охриѓани го заслужуваат најдоброто

M T
Прес конференција број 2 на кандидатот за градоначалник Константин Георгиески: Почитувани охриѓани Дојде време на вистинскиот избор, дојде време на вистинската одлука за Охрид. Дојде...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Константин Георгиески: Охрид конечно добива градски плажи по сите современи текови и еколошки препораки

M T
Прес конференција на кандидат за градоначалник Константин Георгиески: Прашањето за зачувување и уредување на крајбрежјето на Охридското Езеро со децении беше игнорирано. Храбро одлучивме да...
МАКЕДОНИЈА

„Симулациската вежба за размена на информации во реално време“ во Охрид

M T
инистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска (15.09.2021) во Охрид имаше обраќање на „Симулациската вежба за размена на информации во реално време“ организирана со координација...
МАКЕДОНИЈАЛОКАЛНО

Општина Охрид објави Јавен Повик за прибирање на идејни решенија за уредување на плажите на Охридското Езеро

M T
Општина Охрид објави Јавен Повик за прибирање на идејни решенија за уредување на плажите на Охридското Езеро со што презема важна улога во уредувањето, но...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Георгиевски: За две и пол години во Охрид изградивме улици кои не беа допрени со децении

M T
Пред две ипол години кога дојдов на позицијата градоначалник затекнав долг од една милјарда и 600 денари и успеав да го намалам на 295 милиони...
МАКЕДОНИЈА

Дуџак: Со децении Охрид е оптоварен со несоодветно и често нелегално градење

M T
Веста дека Охрид не е ставен на Листата на загрозени светски наследства е добредојдена, вели постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак....
МАКЕДОНИЈА

Жаклина Лазаревска: УНЕСКО ги препозна конкретните мерки што ги преземаме за заштита на светското наследство на Охридскиот регион

M T
Прес-конференција на Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ: Заложбите на парламентарното мнозинство, на Владата, на единиците на локалната самоуправа и на надлежните институции за заштита на...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Одлуката на УНЕСКО е предупредување дека сите мораме да го штитиме Охридскиот регион

M T
Македонија и Албанија ќе ја засилат соработката за управување со светското и културно наследство во Охридскиот регион. Откако со консензус беше донесена одлуката на Комитетот...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Заев и градоначалникот на Охрид: Охриѓани добиваат безбедна улица и современо стручно училиште

M T
Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска, во придружба градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески и на пратениците направи увид во работите на реконструкцијата на спортската сала...