Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : охрид

Македонија

Константин Георгиески: Охрид заслужува да оди напред, а охриѓани го заслужуваат најдоброто

M T
Прес конференција број 2 на кандидатот за градоначалник Константин Георгиески: Почитувани охриѓани Дојде време на вистинскиот избор, дојде време на вистинската одлука за Охрид. Дојде...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Константин Георгиески: Охрид конечно добива градски плажи по сите современи текови и еколошки препораки

M T
Прес конференција на кандидат за градоначалник Константин Георгиески: Прашањето за зачувување и уредување на крајбрежјето на Охридското Езеро со децении беше игнорирано. Храбро одлучивме да...
Македонија

„Симулациската вежба за размена на информации во реално време“ во Охрид

M T
инистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска (15.09.2021) во Охрид имаше обраќање на „Симулациската вежба за размена на информации во реално време“ организирана со координација...
Македонија Локално

Општина Охрид објави Јавен Повик за прибирање на идејни решенија за уредување на плажите на Охридското Езеро

M T
Општина Охрид објави Јавен Повик за прибирање на идејни решенија за уредување на плажите на Охридското Езеро со што презема важна улога во уредувањето, но...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Георгиевски: За две и пол години во Охрид изградивме улици кои не беа допрени со децении

M T
Пред две ипол години кога дојдов на позицијата градоначалник затекнав долг од една милјарда и 600 денари и успеав да го намалам на 295 милиони...
Македонија

Дуџак: Со децении Охрид е оптоварен со несоодветно и често нелегално градење

M T
Веста дека Охрид не е ставен на Листата на загрозени светски наследства е добредојдена, вели постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак....
Македонија

Жаклина Лазаревска: УНЕСКО ги препозна конкретните мерки што ги преземаме за заштита на светското наследство на Охридскиот регион

M T
Прес-конференција на Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ: Заложбите на парламентарното мнозинство, на Владата, на единиците на локалната самоуправа и на надлежните институции за заштита на...
Македонија

Заев: Одлуката на УНЕСКО е предупредување дека сите мораме да го штитиме Охридскиот регион

M T
Македонија и Албанија ќе ја засилат соработката за управување со светското и културно наследство во Охридскиот регион. Откако со консензус беше донесена одлуката на Комитетот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев и градоначалникот на Охрид: Охриѓани добиваат безбедна улица и современо стручно училиште

M T
Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска, во придружба градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески и на пратениците направи увид во работите на реконструкцијата на спортската сала...
Македонија

Ахмети до координаторката на ОН: Статусот на Охрид во УНЕСКО е наш најголем приоритет

M T
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска остварил средба со постојаната координаторка на Обединетите нации во земјава, Росана Дуџак. Како што информираат од партијата, на средбата...
Македонија

Македонски и албански еколошки здруженија бараат Охрид да биде ставен на Листата на светски наследства во опасност

M T
Еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ поднесе писмо до Комитетот за светско наследство, поддржано од 18 македонски и 15 албански организации, со апел за впишување...
Македонија

59 санкции за брзо возење на територија на СВР Охрид

M T
Денеска (11.07.2021) во периодот од 10 до 15 часот полициски службеници од СВР Охрид спроведоа зајакната акциска контрола на територијата на СВР Охрид за санкционирање...
Македонија

Прв заеднички состанок на националните комисии за УНЕСКО на Македонија и Албанија

M T
Националните комисии за УНЕСКО на Македонија и Албанија, утре во Охрид ќе ја одржат првата заедничка седница. Работната средба ќе ја координираат министерките за култура...
Македонија

Премиерот Заев од Охрид: Активностите и грижата за Охридскиот Регион како културен и туристички центар се за да го зачуваме непроценливото богатство верификувано од УНЕСКО за идните генерации

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и градоначалникот на Општина Охрид Костадин Георгиевски денеска извршија увид во активностите на комуналните служби преземени...
Македонија

Регионален форум на земјите од Западен Балкан за изготвување Патоказ за борба против корупција и нелегални финансии

M T
Во периодот од 21 до 23 јуни 2021 година во Охрид се одржува Регионален форум на земјите од Западен Балкан, чиј домаќин и соорганизатор е...
Македонија

Тешка сообраќајка во Охрид – едно лице во болница

CENTAR MKD
На крстосницата од улицата „Железничка“ со улицата „Будва“ во Охрид, патничко возило „опел“ управувано од В.Н.(34) од Охрид вчера удрило во велосипед управуван од Е.А.(71),...