Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : франција

Свет

Здружение за човекови права: Полицијата во Франција ги протерува и малтретира мигрантите

M T
Франција спроведува политика на одвраќање од мигрантите кои сакаат да преминат во Обединетото Кралство, а протерувањето и малтретирањето луѓе станаа речиси секојдневна појава. На северот...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Франција суспендирани 3.000 здравствени работници што не се вакцинирани

M T
Речиси три илјади невакцинирани здравствени работници се суспендирани во Франција, соопшти министерот за здравство, Оливие Веран, еден ден откако таа држава ја направи вакцинацијата задолжителна...
Свет

Поплави во Франција – училиштата затворени, 800 пожарникари на терен

M T
Невремето во јужна Франција во вторникот вечерта поплави бројни населби во регионот Гард, додека стотици луѓе беа евакуирани од своите домови, а патниот и железничкиот...
Коронавирус Свет

Франција забрани влез за невакцинирани туристи од Америка

M T
Франција стана уште една европска земја што ги отстрани Соединетите Американски Држави од листата на земји во кои може да патуваат американските граѓани, пренесуваат агенциите....
Коронавирус Свет

Во Франција 140.000 луѓе протестираа против ковид-сертификатите

M T
Околу 140.000 луѓе, од кои 18.000 во Париз, протестираа вчера, осми викенд по ред, против здравствените сертификати, но со помала излезност, соопшти француското Министерство за...
Свет Мозаик

Го изгубиле кучето на одмор, а тоа патувало 380 километри и се вратило дома

M T
Куче што се изгубило на одмор подоцна се појавило во својот роден град 380 километри подалеку, во Франција. На враќање од одмор во Италија сопствениците...
Uncategorized

Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

M T
Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета недела по ред, граѓаните протестираат...
Коронавирус Свет

Русија ги осуди изјавите за вмешаност во антиваксерска кампања во Франција

M T
Руската амбасада во Париз реагираше и ги осуди тврдењата на високи француски претставници за наводна вмешаност на Русија во движењата против вакцинацијата на социјалните мрежи....
Коронавирус Свет

Франција воведе нови мерки за туристите, глоба до 1.500 евра за оној што ќе ги прекрши

M T
Поради зголемениот број новозаразени од коронавирус, Франција од денес ги заострува мерките како за локалното население така и за туристите, пренесуваат тамошните гласила. Само неколку...
Коронавирус Свет

Делта сојот доминира во Франција, 50 проценти од новозаразените го имаат овој вирус

M T
Францускиот министер за здравство Оливие Веран изјави денеска дека се очекува делта-сојот да биде доминантен во повеќето новозаразени случаи во Франција. Веран во изјава за...
Коронавирус Свет

Веран: На Франција ѝ се заканува четврти бран на пандемијата на Ковид-19

M T
Францускиот министер за здравство, Оливие Веран, апелираше до што поголем број Французи да примат вакцина против коронавирус и предупреди дека земјата може да се соочи...
Свет

Германија и Франција предложија Путин да биде поканет на самит на ЕУ, лидерите со поделени ставови

M T
Премиерите на земјите членки на ЕУ се поделени околу прашањето дали треба да се сретнат со рускиот претседател Владимир Путин, откако таков предлог доставија Германија...
Свет

Франција ги укинува полицискиот час и носењето маски на отворено

M T
Франција в недела (20 јуни), ќе го укине задолжителното носење маски на отворен простор и ќе стави крај на воведениот осуммесечен полициски час со цел...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

CENTAR MKD
Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен...
Коронавирус Centar Свет

Драматичен рекорд во Франција: преку 52.000 новозаразени за 24 часа!

CENTAR MKD
Бројот на корона заразени за еден ден надмина неверојатни педесет илјади во Франција! Во неделата ги имаше точно 52.010. Ова е, се разбира, нов апсолутен...
Коронавирус Свет Во тренд...

Над 45.000 заразени за еден ден – нов црн рекорд во Франција

CENTAR MKD
Франција објави нов рекорд од 45.422 нови случаи со коронавирус во последните 24 часа во саботата, откако во петокот беа регистрирани 42.032 заразени. Податоците на...
Коронавирус Centar Свет

Франција пред италијанско сценарио: Заразени над 40.000 луѓе со ковид-19 за 24 часа

CENTAR MKD
Франција евидентирани нови 41.622 позитивни лица на ковид-19 во изминатите 24 часа, што е за 15.000 повеќе од претходниот ден, соопшти вечерва Институтот за јавно...