19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » граница
Македонија

Девет лица од Куба спречени при обид нелегално да преминат граница

M T
На 05.06.2022 околу 03.00 часот кај Граничен камен 59 на државната граница со Република Грција, полициски службеници од Полициска станица Богородица ги лишиле од слобода...
СветТОП ВЕСТИ

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

M T
Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а ѕидовите се зајакнати. Истражителите утврдиле...
СветВо тренд...

Австралија ја отвора границата за странски туристи на 21 февруари

M T
Австралија повторно ќе ги отвори границите за сите вакцинирани посетители кои имаат виза на 21 февруари, изјави премиерот Скот Морисон, пренесува Анадолија. Во соопштението од...
Македонија

Приведени двајца Пакистанци кои организирале илегално преминување на македонско-грчката граница

M T
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР поднесе кривична пријава против М.А.(27) и А.Х.(20), двајцата од Пакистан, поради сомнение за сторено кривично...
Свет

Орбан: Брисел ја изневери Унгарија, поставивме ограда на границата со Србија

M T
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел е слаба алка во заштитата на унгарската граница, нагласувајќи дека земјите-членки на ЕУ треба да ги прифатат Авганистанците....
Свет

Литванија и Полска подигаат ограда на границата со Белорусија

M T
Литванија и Полска подигаат ограда долж границата со Белорусија за да го спречат приливот на мигранти, соопштија владите на овие земји. Литванија објави дека ќе...
Свет

Лукашенко: Затворете го секој метар од границата, ниту една нога од соседната земја не смее да влезе во Белорусија

M T
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко им нареди на безбедносните служби да ја затворат границата. „Од денес, ниту една нога од соседната земја, без разлика дали...