16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Турција
СветВо тренд...

Грција и Кипар ја обвинија Турција за поттикнување на тензии

M T
Грција и Кипар денеска ја обвинија Турција за поттикнување тензии. Според нив, Турција тоа го прави подготвувајќи се да испрати брод опремен да бара природен...
Свет

Чавушоглу: На Турција не ѝ е потребна ничија дозвола за да спроведе воени офанзиви

M T
На Турција не ѝ е потребна ничија дозвола за да спроведе воени офанзиви против осомничени курдски милитанти во Сирија, изјави министерот за надворешни работи Мевлут...
БизнисСвет

Во Турција забележена највисоката инфлација во последните 24 години

M T
Годишната инфлација во Турција во јуни достигна 78,62 отсто, што е највисока од 1998 година, според официјалните податоци. Турскиот статистички институт објави дека цената на...
Свет

Прв случај на мајмунски сипаници и во Турција

M T
Во Турција е потврден прв случај на мајмунски сипаници, соопшти тамошниот министер за здравје, Фахретин Коџа. Според информациите кои ги соопшти, пациентот има 37 години...
Свет

Турција за Русија: Не воведуваме санкции и нема да им се придружиме

M T
Ибрахим Калин – портпаролот на турскиот претседател Ердоган во интервју за телевизија „Хабертурк“ изјави дека Турција нема да се приклучи на западните санкции против Русија,...
Свет

Андерсон: Шведска сериозно ја сфаќа загриженоста на Турција

M T
Шведска „многу сериозно ја сфаќа“ загриженоста на Турција во врска со барањата на Шведска и Финска за влез во НАТО, изјави шведската премиерка Магдалена Андерсон....
CentarСветМозаик

Суеверни се кога киваат – 10 необични работи кои ќе ги доживеете само во Турција

M T
Од бучни и хаотични улици до неверојатни гастрономски задоволства – Турција има се што сака нашето срце. Благодарение на неизбежните турски сапуници, оваа земја стана...
Свет

Захарова: Се надеваме дека Турција ќе се воздржи од офанзива на северот на Сирија

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров имаше порака за Турција. Како што рече таа, Русија се надева дека Турција ќе се воздржи...
Свет

Турција достави писмо до ОН за промена на името на државата

M T
Обединетите нации добија посебно барање од Турција. Портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефани Дујариќ изјави дека добиле писмо од турскиот министер за надворешни работи...
Свет

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

M T
Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор и Турција се уште се...
Свет

Разнесен автобус со затворски чувари во Турција – Се разгледува можноста за терористички напад

M T
Најмалку едно лице загина денеска, а четворица се повредени при експлозија на автобус со затворски чувари во северозападната турска провинција Бурса. Според соопштението од управата...
МакедонијаБизнис

Николовски: Ги зголемуваме трговските капацитети со Република Турција

M T
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денес оствари работна средба Вахит Киришчи, министер за земјоделство и шумарство во Владата на Република Турција. Двајцата...
Свет

Турција формира специјална авиокомпанија за руски туристи

M T
Турските власти планираат да создадат специјална авиокомпанија која ќе превезува руски туристи во турските одморалишта, јавува Би-Би-Си, повикувајќи се на турски медиуми. Веста доаѓа откако...
Свет

Турција против санциите кон Русија: Нема да дозволиме нашите граѓани да замрзнуваат без руски гас

M T
Претседателот на Турција рече и дека Турција нема да се приклучи на санкциите против Руската Федерација бидејќи не може да дозволи нејзините граѓани да замрзнуваат...
СветВо тренд...

Обилни снежни врнежи во Турција – Возилата се заглавени во снег, сите летови се прекинати

M T
Суспензијата на летовите од аеродромот во Истанбул денеска беше продолжена поради обилните снежни врнежи, додека зимските временски услови го блокираа сообраќајот низ градот во кој...
СветВо тренд...

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер ја погоди Турција

M T
Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтер ја погоди турската провинција Кајсери. Засега нема информации за жртви, а оштетени се и неколку станбени објекти....
КоронавирусСвет

Рекорден број на новозаразени во Турција

M T
Во Турција во средата се регистрирани 36.684 нови случаи на коронавирус, што е најмногу од 29 април, покажуваат податоците на Министерството за здравство на земјата....
Свет

Турција замрзна имот на 770 лица и на американска фондација за поврзаност со Фетулах Ѓулен

M T
Турција го замрзна имотот на вкупно 770 лица и американска фондација под обвинение за тероризам, според одлуката објавена во Службениот весник. Имотот на Фондацијата „Нијагара“...
Свет

Турција гони 30 лица поради споделување шпекулации за здравјето на Ердоган

M T
Турските власти започнаа судска постапка против 30 лица поради шпекулации за здравствената состојба на претседателот Реџеп Таип Ердоган на социјалните мрежи. Сите осомничени се гонат...
CentarМозаик

Ретка појава: Во Турција започна бербата на виолетовиот компир

M T
Во Сивас, Турција, започна екстракција на сини (виолетови) компири, кои се исклучително богати со антиоксиданси и високи нутритивни вредности. Гувернерот на Сивас Салих Ајхан ги...