11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Косово
Свет

Курти: Косово е најдемократската земја на Западен Балкан

M T
Косовскиот премиер Албин Курти денеска во разговор со поранешниот шеф на Меѓународната граѓанска канцеларија Питер Фејт оцени дека Косово е „најдемократската земја на Западен Балкан“....
Свет

Кадиров: Знам што се случува на Косово, тоа е сложена ситуација во кој има трет поттикнувач – НАТО

M T
За тензичната ситуација во Косово се огласи и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров кој на својот канал Телеграм изјави дека и тој ја следи ситуацијата меѓу...
Свет

Шпанскиот премиер: Ја поддржуваме Србија кога станува збор за Косово

M T
Шпанија го поддржува пристапувањето на Србија во Европската унија, а во однос на Косово, верува во потребата од почитување на меѓународното право и територијалниот интегритет...
Свет

Европскиот парламент со резолуција побара Србија да го признае Косово, Вучиќ одговори

M T
Членовите на Европскиот парламент (ЕП) усвоија резолуција во Стразбур во која се наведува дека напредокот на Србија кон ЕУ директно ќе зависи од зајакнувањето на...
Свет

Владите на Косово и Албанија со заедничка седница во Приштина

M T
Косово и Албанија денеска ќе одржат заедничка владина седница во Приштина на која се очекува потпишување на нови меѓудржавни договори и разгледување на можностите за...
Свет

Селаковиќ: Барањата за прием на Косово во Советот на Европа и НАТО го дестабилизираат регионот

M T
Посветеноста на европратеничката Виола фон Крамон за прием на самопрогласеното „Косово“ во Советот на Европа, но и погласните барања за прием на Приштина во НАТО,...
Свет

Австриски политичар: Признавањето на Косово ја отвори Пандорината кутија

M T
Функционерот на Социјалдемократската партија на Австрија (СПО), Дејвид Штокингер, денеска по повод украинската криза оцени дека признавањето на еднострано прогласената независност на Косово од страна...
Uncategorized

Ден на жалост во Косово, претседателката го прекина службеното патување

M T
На Косово денеска е ден на жалост поради 10-те загинати во автобуската несреќа во Хрватска. Денот на жалост го прогласи косовоската претседателка, Вјоса Османи, која...
КоронавирусСветВо тренд...

Делта сојот потврден во Косово

M T
На Косово се регистрирани двајца заболени со делта сојот на коронавирусот, објави денеска косовското Министерство за здравство. „Од вкупно 22 позитивни примероци испратени до Институтот...
Свет

Захарова: Косово е црна дупка во Европа, неуспешен проект на Западот

M T
Косово не е држава и нема никакви можности, вели портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, оценувајќи дека денес тоа е црна...
КоронавирусСвет

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

CENTAR MKD
Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските граѓани. Земај вели дека ваквата...