Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Девет лица од Куба спречени при обид нелегално да преминат граница

На 05.06.2022 околу 03.00 часот кај Граничен камен 59 на државната граница со Република Грција, полициски службеници од Полициска станица Богородица ги лишиле од слобода М.М.Ј.(37), Р.Ј.Л.Д.Л.К.(24), М.Р.А.(31), М.К.Ј.А.(29), Ч.Л.Е.(28), К.Ч..Л.(39), О.М.М.(43), Г.Д.Ј.Р.(33) и М.Р.А.(43), сите од Куба, спречени при обид нелегално да ја преминат државната граница од нашата држава во Република Грција, надвор од граничен премин.

Од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија при Регионален центар за гранични работи Југ“ известен е судија од Основниот Суд во Гевгелија, од чија страна им е изречена парична казна и издадени им се решенија за протерување од државата.

Можеби ќе ве интересира

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

M T

Русите ракетираа град на 15 километри од Полска

M T

Австралија ја отвора границата за странски туристи на 21 февруари

M T

Приведени двајца Пакистанци кои организирале илегално преминување на македонско-грчката граница

M T

Српски државјанин уапсен кај Гевгелија, шверцувал мигранти од Куба

M T

Орбан: Брисел ја изневери Унгарија, поставивме ограда на границата со Србија

M T