Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

центар.мк

Најкремастиот десерт на светот: Залаци кои ќе ги памтите!

Чоколаден мус за кој ви се потребнин 25 минути! Состојки: 300 гр чоколадо за готвење 5 јајца 4 лажици шеќер 400 мл слатка павлака 1 лажица шеќер во прав Начин на подготовка: На тивок оган растопете 300 гр чоколадо за…

Сладолед од диња и бисквити

Видео рецепт за домашен сладолед од диња. Љубителите на ова овошје најмногу ќе уживаат во комбинацијата на кремаст, сладок и освежувачки вкус со парчиња бисквити. Состојки: 500 мл слатка павлака 150 гр кафеав шеќер (може и…

Колач ледено небо: Најкремастиот десерт на светот, се подготвува за миг!

Совршен спој од бела кора, жолт крем и шлаг... Колачот Ледено небо е најдобриот начин да се разладите ова врело лето! Состојки за кора: 7 белки 7 лажици шеќер 7 лажици остро брашно 2 дл млеко Состојки за крем: 7 жолчки…

Освежувачки СОС од јогурт и пиперка!

Многу едноставен рецепт за сос од јогурт со пиперка. Ќе ве воодушеви! Состојки: 1 свежа зелена пиперка мала главица кромид 2 лажички вински оцет 2 дл јогурт сол 1/2 лажичка мелена црвена пипер Начин на подготовка: Иситнете ги…

Млечна пита

Подгответе вкусна млечна пита по едноставен рецепт... Состојки: 8-9 кори за пита 100-150 гр путер 4 јајца 150-200 гр шеќер 300 мл врело млеко 2 лажици ситно мелено пченкарно брашно 1/4 лажичка цимет арома ванила шеќер во прав за…

Фантазија од вкусови: Канелони со мелено месо (видео)

Совршено, сочно и вкусно! Овој специјалитет морате да го пробате... Состојки: 300 гр мелено месо 1 главица кромид бибер 200-300 гр тврдо сирење 200 гр канелони 200 мл кисело млеко или павлака 100 мл млеко сол масло Начин на…

БРЗА ТОРТА НАПОЛИТАНКА: Толку едноставен десерт што можат да го прават и деца!

Брзо, вкусно и неодоливо! Одличен десерт ако немате многу време за подготовка на нешто вкусно... Состојки: 8 белки 8 лажици шеќер 12 лажици мелени ореви 2 лажици брашно 1 кесичка прашок за печиво Состојки за фил: 2 кесички…

Неодолив ручек: Пилешко со јогурт

Подгответе сочен ручек - пилешко месо со јогурт е јадењето кое ќе ве освои! Состојки: 1 шолја јогурт 2 лажици маслиново масло 4 чешниња лук, мелен половина лажица оригано 1 лимон половина лажичка сол бибер магдонос 2 кг…

Решете се од вишокот килограми: Детокс напивка за слабеење

Подобрете го своето здравје и достигнете витка линија со помош на здрава и вкусна напивка... Состојки: 1 банана , 1 зелено јаболко исечкано на коцки, 1 шолја зелена салата 2 лимони, исечкани на ситни парчиња , 1 шолја стебло целер,…

ВКУСНА И ДЕКОРАТИВНА: Сончоглед погача која лесно се подготвува

Оваа погача е многу декоративна, а лесно се подготвува. Ви предлагаме да ја направите за неделниот ручек. Состојки: 800 гр брашно 3 јајца 1 рамна лажица сол 120 мл масло 240 мл топло млеко 2 лажички сув квасец 2 лажици шеќер 70…

Најмеките домашни тортиљи: Рецепт од само 3 состојки, 5 пати повкусни од леб!

Се прават многу брзо и лесно, а можете да ги послужите наместо леб или полнети со омилениот фил... Состојки: 1 шолја брашно 1 лажичка сув квасец 3 лажици пченкарно брашно малку млака вода Начин на подготовка: Од наведените…

Чили од месо: Мексиканско јадење кое ќе го обожава целото семејство!

Пикантно, вкусно јадење кое ќе ве освои! Состојки: 2 црвени пиперки 2 жолти пиперки 2 зелени пиперки 2 средни праза 500 мл доматен сос 2 конзерви црвен грав 2 конзерви шери домат ориз 1 павлака 3 големи лажици кумин 1 лажица…

Тестенини со кајмак

Се прават многу брзо, а вкусот е преубав... Состојки: 500 гр тестенини 200 гр кајмак 2 дл кисела павлака Пекабела сол масло Начин на подготовка: Тестото згответе го во вода со малку сол и масло. Кајмакот измешајте го со…

Меки и сочни, едноставно се топат во уста: Американски палачинки какви што немате пробано…

Американските палачинки се едноставно превкусни! Ви донесуваме едноставен и брз рецепт за овој вкусен десерт кој можете да го правите за доручек, или како десерт за семејството и пријателите. Состојки: 2 шолји брашно 2 лажички прашок…

Пита хармоника со тиквици: Евтина, брза и крцкава вечера!

Кога ви се јаде крцкава пита, која се прави брзо и од евтини состојки, хармоника со тиквици е одличен избор. Состојки: 1 голема тиквица или 2 помали 4 јајца 500 мл јогурт 1 лажичка сол половина лажичка бибер 100 мл масло 500 гр…

Највкусното печиво со крем сирење (видео)

За доручек, ужина или вечера, подгответе го ова јадење по единствен рецепт. Состојки: 600-700 гр брашно 30 гр квасец 1 лажица шеќер 50 мл масло 200 мл јогурт 100 мл млеко 300 гр крем сирење 100 гр путер 3 јајца сол семки…

Старски рецепт на влашките домаќинки: Највкусната слатка пита од суво грозје и сливи!

Подгответе вкусен овошен десерт по рецепт на влашките домаќинки... Состојки: 600 гр кори за пита 100 гр суви кајсии 80 гр суво грозје 60 гр суви сливи 200 гр ореви 400 гр шеќер ванилин шеќер 3 дл вода Начин на подготовка:…

ВКУСНА И КРЦКАВА: Пита со јаболка, бисквити и суво грозје

Овој десерт ќе го подготвувате со задоволсво! Состојки: 4 јаболка 125 гр марганин 4 лажици мелени ореви 3 лажици суво грозје 1 кесичка ванилин шеќер 2 лажички цимет 12 кори за пита (250 гр) шеќер во прав Начинот на подготовка…

Децата ќе го обожаваат: Колач со флипс

Овој колач децата ќе го обожаваат, и тоа поради смоките во него. А вие ќе го сакате бидејќи брзо се подготвува и навистина е вкусен! Состојки: 250 гр мелени бисквити 5 лажици шеќер 5 лажици мед 80 гр чоко флипс за…