5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » училиште
Свет

Училиштето во Тексас каде се случи масакр ќе биде срушено

M T
Основното училиште во Тексас, каде вооружен напаѓач уби 19 ученици и две учителки, ќе биде урнато, изјави градоначалникот. Дон Меклафлин го кажа ова во вторникот...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски потврди: 60 луѓе загинаа во училиштето кое беше бомбардирано од Русите

M T
Доцна во неделата, украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека 60 луѓе биле убиени во руско гранатирање на училиште во источното село Билохоривка. – Во рускиот...
Свет

Деца од Украина биле примени во училиште во Италија – наставниците и учениците им посакаа топло добредојде

M T
Повеќе од два милиони Украинци беа принудени да ја напуштат земјата поради војната која трае речиси еден месец. И покрај пустошот што остана зад нив,...
Свет

Воен авион се урна во близина на училиште во Иран

M T
Ирански воен авион денеска се урна во близина на северозападниот град Табриз, при што загинаа три лица, меѓу кои двајца пилоти, јавија државните медиуми. Авионот...
СветТОП ВЕСТИ

Вооружени разбојници упаднале во училиште во Шведска

M T
Во средно училиште во Шведска, двајца разбојници со ножеви влегле и украле компјутери од учениците. Имено, тие за време на часот влегле во училницата во...
КоронавирусСветВо тренд...

Педијатрите во Србија препорачуваат да се одложи поаѓањето во училиште за две недели

M T
Здружението на педијатри на Србија издаде соопштение во кое препорачува да се одложи поаѓањето на училиште на класичен начин или наставата да се организира онлајн....
Свет

Убиецот од Паркленд го призна масакрот во училиштето – обвинителите најавија дека ќе бараат смртна казна

M T
Николас Круз, кој е обвинет за масовното убиство во средното училиште во Паркленд, Флорида, во 2018 година, се изјасни за виновен за најголемиот масакр што...
КоронавирусМакедонија

Почнува скринингот на учениците

M T
Денеска почнува скринингот на учениците во девет средни училишта во Скопје, соопшти Министерството за здравство. „Тестирањето на учениците ќе се спроведува во просторија одредена од...
Свет

Пукање во училиште во Мемфис, рането момче во критична состојба

M T
Момче е тешко повредено при пукање што се случи во училиште, објави полицијата од градот Мемфис, во американската сојузна држава Тенеси. Според полицијата, пукањето било...
Македонија

Царовска: Апелирам на почитување на протоколите, само така може да продолжат учениците и наставниците да бидат среќни на училиште

M T
Од увидот кој и лично како министерка и еден поширок тим во МОН го извршивме во изминатиот период во голем број училишта низ општините во...
Македонија

Децата тргнаа на училиште, советот за безбедност во сообраќајот апелира до возачите да ја намалат брзината

M T
Со почетокот на учебната година, фрекфенцијата на возила и на пешаци во сообраќајот значително се зголемува. Согласно тоа, се зголемува и потребата за дополнителна доза...
Македонија

По година и половина, учениците се враќаат во училиште

M T
По година и половина онлајн настава, учебната 2021/2022 година денеска почнува со физичка настава во средните и во основните училишта. Поради високиот број заразени со...
Македонија

Царовска: Се подготвуваме сите ученици од септември да се вратат во училиште

M T
Министерството за образование и наука подготви три сценарија за старт на учебната година од први септември кои заедно со протоколите денеска беа презентирани на Главниот...
Македонија

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

M T
Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта кои наплаќале за свидетелства. „Ги...
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Заразена наставичка, 16 ученици во изолација

CENTAR MKD
Нови 11 случаи во кавадаречкиот регион на коронавирус се регистрирани во последното деноноќие. Меѓу заразените е и една наставничка, при што 16 ученици од нејзиното...
CentarМакедонијаВо тренд...

Важна вест за родителите чии деца почнуваат на школо – Владата објави веб страница која треба да знаат учениците и родителите

CENTAR MKD
Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со...
МакедонијаВо тренд...

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

CENTAR MKD
Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје, Виктор Исјановски, истакна дека на...