Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

невреме

Времето се менува: Следува магливо, облачно време, па обилни врнежи од дожд –…

Утре ќе се задржи стабилно време, претпладне со мала до умерена облачност и со услови за утринска магла по одделни котлини, попладне облачноста ќе се зголемува. Во недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од…

Следува невреме со пороен дожд и грмежи – Кога да очекуваме стабилизација на…

Денеска променливо облачно со повремени врнежи од дожд, претпладне повеќе застапени во западните делови. Попладне, во вечерните и ноќните часови во источните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува умерен, а во…

Циклон доаѓа над Македонија, носи ново невреме: Meteocentar со детална прогноза за…

Под влијание на циклонска активност доцна попладнево почнувајќи од западните делови ќе започнат врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во останатите подрачја. На места врнежите ќе бидат поројни со…

Невреме со поројни врнежи и грмежи во текот на ноќта и утре

Под влијание на циклонска активност доцна попладнево, почнувајќи од западните делови, ќе почнат врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во другите подрачја, јави УХМР. На места врнежите ќе бидат поројни…

Невреме со обилни врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи – Метеоцентар со детална…

Под влијание на циклонска активност претпладнево времето ќе биде облачно со врнежи од дожд. Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со пообилни врнежи од дожд, засилен ветер и грмежи. Прогноза за 15.10.2020…

УХМР издаде метео предупредување: Доаѓа невреме во Македонија

Под влијание на циклонска активност денес попладне, во текот на ноќта и утре претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд. Врнежите ќе почнат од запад, а во вечерните и ноќните часови ќе се прошират во целата земја и ќе се интензивираат.…

УХМР издаде метео предупредување: Доаѓа силно невреме со обилни врнежи од дожд и грмежи во…

Под влијание на циклонска активност утре попладне, во текот на ноќта и во вторник претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд. Врнежите ќе почнат од запад, а во вечерните и ноќните часови зоната на врнежи ќе се прошири во целата земја.…

Подгответе се за обилни врнежи од дожд и грмежи – Метеоцентар со детална прогноза за…

Утре ќе се задржи сончево време со мала до умерена облачност. Во утринските часови по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Под влијание на циклонска активност, во понеделник попладне, во текот на ноќта и во вторник, ќе…

Невреме, дожд и опаѓање на температурите – Кога да очекуваме стабилизација на…

Во среда и во четврток ќе има повремени врнежи од дожд. Температурите ќе бидат во опаѓање, особено во четврток кога ќе дува повремено силен северозападен ветер. Потоа времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, а дневните ќе…

Променливо облачно време, попладне локален пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и со малку пониски температури. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Попладне и во текот на ноќта на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, краткотрајно…

Метеоцентар детална прогноза: Значителен пад на температурите – невреме проследено…

Денес ќе преовладува променливо облачно, посвежо и ветровито време со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи (над 30 л/м2), грмежи, силен ветер (над 80км/ч.) и услови за…

УХМР издаде метео предупредување: Пообилен и пороен дожд, грмежи и силен ветер –…

Утре ќе има преодно стабилизирање на времето и ќе почне да дува умерен до засилен јужен ветер, кој ќе се задржи и во следните денови. Под влијание на влажен бран во сабота ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд, кои на места ќе…

Есента носи голема промена на времето: Meteocentar со детална прогноза за следните 4 дена

Утре и во четврток ќе преовладува променливо облачно време со услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Преодно стабилизирање на времето ќе има во петок. Под влијание на влажен бран за време на викендот, особено во сабота на…

Подгответе се за промена – Температурите во опаѓање, невреме во Македонија

Утре попладне и во петок времето ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи, особено во јужните подрачја. Во петок ќе дува засилен северен ветер. Од сабота и во наредните денови ќе преовладува стабилно време, а температурите…

(ВИДЕО) Силно невреме проследено со град вечерва во делови од Преспа

Во делови од Преспа вечерва е забележана појава на град и силно невреме кое се' уште трае. Снимките кои ги објавува Centar.mk, се од селото Јанковец. Има неофицијални извештаи дека град паднал и во селата Кривени, Избишта и околните…

Вонредна метео прогноза: Невреме низ Македонија

До средината на наредната седмица нашето подрачје ќе биде под влијание на нестабилна воздушна маса која ќе услови честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со…

Вонредно метео предупредување: Доаѓа невреме и значително намалување на температурата

Под влијание на понестабилна воздушна маса, од утре следуваат денови кога во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има услови и за поинтензивни процеси во…

Невреме низ Македонија: УХМР со метео предупредување

Под влијание на циклонска активност над Апенинскиот Полуостров која се приближува кон нашето подрачје, денес и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и појава на град.…

Доаѓа продолжен викенд: Температурите ќе скокнат на 30 степени, а ќе има и невреме: Какво…

Утре на повеќе места ќе дува засилен јужен ветер. Под влијание на влажен бран кон крајот на денот во западните делови ќе има повремени врнежи од дожд, а во сабота ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд и грмежи.…

УХМР издаде вонредно метео предупредување: Следуваат пообилни врнежи од дожд и ќе преминат…

Утре ќе има врнежи од дожд, особено во попладневните и вечерните часови, кога на места ќе бидат пообилни. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец, кој кон крајот на денот ќе го промени во северен и во текот на ноќта кон среда ќе…