15.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » напад
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Сирени утрово во Киев – Нов напад на Запорожје

M T
Еден ден по разорните ракетни напади во Украина, утринава во Киев и во неколку други региони се огласија сирени за воздушен напад, објавија украинските медиуми,...
СВЕТ

Американка загина во напад на ајкула

M T
Американка од Пенсилванија загина во напад на ајкула на Бахамите, соопшти полицијата. Ајкула нападнала 58-годишна патничка на американски брод за крстарење додека таа нуркала во...
СВЕТ

Песков: Нападот врз руската амбасада во Кабул е терористички чин

M T
Портпаролот на Кремљ, Дмирти Песков изјави дека денешниот напад врз руската амбасада во Кабул е терористички напад. „Најостро ги осудуваме ваквите терористички акти“, рече Песков....
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

САД: Русија подготвува напад врз цивилната инфраструктура во Украина

M T
САД имаат разузнавачки информации дека Русија наскоро планира нови напади врз украинската цивилна инфраструктура и владини објекти, изјави претставник на американската администрација. „Имаме информации дека...
СВЕТ

Салман Ружди во свесна состојба, разговарал со инспекторите за нападот

M T
Писателот Салман Ружди е буден и комуницира со истражителите, но ќе треба да остане хоспитализиран поради сериозни повреди по нападот со нож во петокот во...
СВЕТ

Првиот човек на Путин преживеал обид за атентат со труење, му се слошило после работа но го спасиле

M T
Од синоќа меѓународните медиуми известуваат за наводниот обид за атентат врз Николај Патрушев (71), поранешен шеф на тајната служба ФСБ и секретар на Советот за...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Напад со експлозив на затвор во Нигерија, побегнале стотина затвореници

M T
Стотина осуденици побегнале од затвор во Нигерија откако, според сомнежите, припадници на Боко харам извеле напад со експлозив на затворот. Одговорноста за нападот ја презела...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

M T
Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската полиција. Според информациите, уапсен е...
СВЕТ

Вучиќ: Приштина подготвува општ напад на северот на Косово од 1. октомври

M T
Српскиот претседател Александар Вучиќ се обрати до јавноста во врска со одлуката на косовските власти да ги забранат српските лични карти и по 30 септември...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините „пресметани“ воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук, велејќи дека тоа е терористички чин....
Војна во УкраинаСВЕТ

Напад на пет железнички станици во Украина

M T
Шефот на украинските железници утринава потврди дека пет железнички станици во централна и западна Украина биле под оган. Александар Камишин рече дека има пријавено жртви,...
Војна во УкраинаСВЕТ

Путин го откажа нападот на индустриската зона во Мариупол

M T
Рускиот претседател Владимир Путин нападот на индустриската зона во Мариупол го нарече несоодветен и нареди да се откаже. „ Сметам дека е несоодветна предложената окупација...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Четворица цивили загинаа во руски напад врз центар за помош

M T
Четири цивили загинаа, а четворица се ранети во руско гранатирање на центар за хуманитарна помош во малиот град Вугледар во источна Украина, изјави гувернерот на...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Украина: 7 мртви и 34 ранети во нов руски напад на Харков

M T
Седум лица ги загубија животите, а 34 се повредени во руски напад во неделата во станбена област во Харков, голем град во североисточна Украина, соопшти...
СВЕТ

Најмалку две лица загинаа во напад на автобус во Флорида

M T
Најмалку две лица загинаа во вооружен напад во автобус во Флорида во САД, јавуваат американските медиуми. Полициски претставници изјавиле дека во автобусот било пукано додека...